Druk sublimacyjny cieszy się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, w jakiej temperaturze powinien przebiegać proces. Co powinniśmy wiedzieć na temat druku sublimacyjnego? Dlaczego warto się na niego zdecydować? Jaka temperatura procesu sublimacji jest odpowiednia? Co może wpływać na odpowiednie dobranie temperatury? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Podstawowe informacje na temat druku sublimacyjnego
Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować druk sublimacyjny, wówczas prawdopodobnie doszlibyśmy do wniosku, że jest to pewna technika, która wykorzystuje znane zjawisko sublimacji. Cały proces nie należy do najbardziej skomplikowanych i polega na tym, że w pierwszej kolejności wydruk wykonywany jest za pomocą specjalnego tuszu na papierze do sublimacji, fachowo nazywanym również transferowym. Następnie za pomocą zaawansowanych pras do sublimacji o wysokiej temperaturze, wydruk przenoszony jest na ubranie. W praktyce tusze sublimacyjne to po prostu barwniki, które są w stanie wiązać się z włóknami poliestrowymi. Kiedy kalka zostanie dociśnięta do produktu, wówczas wcześniej wspomniana substancja znacznie się podgrzewa. W tej sytuacji mamy do czynienia z dwoma bardzo istotnymi procesami, dzięki którym sublimacja jest możliwa. Po pierwsze, barwnik zmienia swój stan skupienia ze stałego na gazowy. Po drugie włókna tkanin otwierają się i są w stanie przyjąć substancje, które przenikają do wnętrza. Nie osadzają się na powierzchni, dlatego charakteryzują się dużą wytrzymałością. Kiedy wysoka temperatura ustaje, włókna zamykają się, przyjmując do wnętrza barwnik.
Druk sublimacyjny – dlaczego warto się na niego zdecydować?
Druk sublimacyjny jest dla nas korzystny z wielu powodów. Przede wszystkim sublimacja charakteryzuje się tym, że daje nam wiele możliwości. Możemy stworzyć dowolną grafikę, tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. W konsekwencji mamy pewność, że nasze produkty będą unikalne i oryginalne, co z pewnością jest godne uwagi. Dodatkowo jest to metoda wyróżniająca się swoją prostotą i szybkością. Aby wykonać druk musimy jedynie zaopatrzyć się w drukarkę, tusz wysokiej jakości, papier sublimacyjny i odpowiedni materiał, na który nadruk będzie nanoszony. Nie możemy jednak zapominać o tym, że odzież powinna być w 100% wykonana z poliestru. Jeśli materiał końcowy będzie wytworzony z innej tkaniny, wówczas musimy liczyć się z tym, że druk nie zakończy się powodzeniem. Nie w sposób zapomnieć o tym, jak bardzo trwały jest nadruk. Nie ściera się nawet wtedy, gdy regularnie pierzemy naszą odzież. Dodatkowo druk odporny jest na wszelkie warunki atmosferyczne. Dlatego też deszcz, śnieg czy wiatr nie stanowią najmniejszego problemu. Na koniec należy wskazać, że druk sublimacyjny zapewnia wysoką jakość wydruku, co z pewnością jest dla wielu bardzo satysfakcjonujące.
Proces sublimacji – jaka temperatura jest odpowiednia?
Część osób być może zadaje sobie pytanie, jaka temperatura procesu sublimacji będzie odpowiednia. Otóż najlepiej, gdyby oscylowała w granicach od 160 stopni do 180 stopni Celsjusza. Nie da się ukryć, że temperatura i czas są ściśle powiązane z tym czy druk sublimacyjny zakończy się powodzeniem. Warto kierować się dwoma istotnymi zasadami. Im temperatura jest wyższa, tym szybciej tusz zmieni swoją postać w stan gazowy. Jeśli natomiast wydłużymy proces sublimacji, wówczas więcej tuszu będzie mogło przeniknąć do głębi materiału, co z kolei prowadzi do jeszcze większej wytrzymałości. Jeśli weźmiemy pod uwagę obie te reguły, dojdziemy do wniosku, że jeśli temperatura będzie nieco niższa, wówczas czas wykonywania nadruku będzie proporcjonalnie wydłużony. Jednak gdy temperatura będzie zbyt niska, to nadruk może wyjść nam blady, czego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Do takiej sytuacji dojdzie, ponieważ tusz będzie przechodził w stan gazowy zbyt wolno. Natomiast jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, wówczas dojdzie do przegrzania, a kolory wyjdą zbyt ciemne.
Co może wpływać na odpowiednie dobranie temperatury?
Aby odpowiednio dobrać temperaturę, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: wielkość nadruku i kolor nadruku. Jeśli chodzi o wielkość i kolor nadruku warto wspomnieć o tym, że gdy nadruk składa się z jednego bądź dwóch kolorów i nie zajmuje całej powierzchni, wówczas możliwe jest skrócenie czasu trwania całego procesu, a także obniżenie temperatury, bowiem ewentualne negatywne konsekwencje nie będą widoczne. W takim przypadku obie te czynności spowodują, że krawędzie nadruku będą jeszcze ostrzejsze. Pamiętajmy o tym, aby nie określać temperatury na podstawie prasy termicznej, bowiem dojdzie do sytuacji, w której wzór wyjdzie niewyraźny lub w gorszym przypadku będzie uszkodzony. Niestety, ale prasy termiczne nie do końca wskazują prawidłową wysokość temperatury, dlatego też należy regularnie sprawdzać, jaka dokładnie jest wartość temperatury za pomocą pirometru. Pomiar ten warto porównać z temperaturą, która ukazuje się nam na sprzęcie. Na tej podstawie jesteśmy w stanie wskazać ewentualne wahania.