Transport międzynarodowy – jaki wybrać? W dzisiejszych czasach większość firm zajmuje się eksportowaniem towarów, nie ograniczając sprzedaży wyłącznie do rynku krajowego. W rzeczywistości jest to dobre rozwiązanie, gdyż współpracując z klientami zagranicznymi często możemy znacznie zwiększyć zyski, głównie za sprawą korzystnych cen i różnic kursowych. Problematyczna jest jednak kwestia transportu produktów, szczególnie tych, które wymagają specjalnego przechowywania. Jakie środek transportu najlepiej wybrać w przypadku eksportu towarów?
Transport własny
Najlepszym, wydawałoby się, rozwiązaniem jest transport produktów we własnym zakresie. Niestety, jest to tylko pozornie dobre wyjście. Teoretycznie mamy wtedy władzę nad produktami od momentu wyjścia z magazynu do momentu, gdy trafią one w ręce klienta. Nie musimy więc obarczać odpowiedzialnością za nie firm zewnętrznych, a jedynie pracownika, który odpowiada za transport. Tymczasem transportowanie wyrobów we własnym zakresie to często spore koszty, niewspółmierne do osiąganych zysków. Przede wszystkim musimy posiadać na wyposażeniu samochód ciężarowy, który będzie wyposażony w odpowiednie chłodnie na produkty wrażliwe. Co więcej, utrzymanie takie samochodu jest stosunkowo drogie, a musi on na bieżąco przechodzić wszystkie niezbędne badania i przeglądy tak, aby był bezpieczny dla kierowcy. Kolejną kwestią jest właśnie zatrudnienie kierowcy. Czas pracy kierowców jest nieregularny, przez co coraz trudniej znaleźć pracownika. Dodatkowo obciąża nas jego wynagrodzenie, a także konieczność zadbania o jego bezpieczeństwo w trasie. Transport własny to również obowiązek zatankowania samochodu i poniesienia kosztów opłat drogowych. Oczywiście, spora część kosztów może być refakturowana na klienta, jednak w takim przypadku mogą oni nam odmówić współpracy. Transport własny samochodowy ma jeszcze jedną wadę – możemy przewozić towary jedynie w obrębie państw, do których możliwe jest dotarcie drogą lądową. W innym przypadku musimy skorzystać z transportu lotniczego (który zwykle jest bardzo drogi) lub morskiego.
Transport morski
Transport morski jest doskonałym rozwiązaniem w momencie, gdy chcemy przewieźć towary do klienta, do którego nie dotrzemy drogą lądową lub towary wrażliwe, które wymagają utrzymywania ich w niskiej temperaturze. Większość statków przeznaczonych do celów transportowych wyposażona jest w kontenery morskie chłodnicze, dzięki czemu istnieje możliwość przewożenia nimi nawet produktów wrażliwych na temperaturę. Kontenery morskie chłodnicze to pewność, że nasze towary dojadą do klienta w idealnym stanie. Transport morski służy bowiem nie tylko do przewozu towarów za ocean, ale również do wszystkich państw, które posiadają dostęp do morza. Kontenery morskie chłodniczej utrzymują nasze produkty w doskonałych warunkach, nawet podczas długich podróży. Dodatkowo kontenery morskie chłodnicze są trwałe i przechowywane w nich produkty nie ulegają zniszczeniu podczas przemieszczania się kontenerów morskich chłodniczych. Oczywiście za pomocą kontenerów morskich chłodniczych możliwe jest dowiezienie towarów jedynie do portu chyba, że zdecydujemy się na opcje wynajmu kontenera morskiego chłodniczego, który zostanie w porcie odebrany przez kontrahenta lub zabrany do jego siedziby przez firmę transportową. Wynajem kontenera jest doskonałym rozwiązaniem w momencie, kiedy produkty są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Paradoksalnie transport morski za pomocą kontenerów wcale nie musi być droższy od lądowego.
Transport lotniczy
Transport towarów za pomocą helikopterów lub samolotów jest stosunkowo drogi, dlatego też firmy rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Oczywiście nie oznacza to, że nie jest ono w ogóle praktykowane i w pewnych przypadkach nie warto go rozważyć. Otóż w sytuacji, w której kontrahent wymaga pilnej dostawy towarów, warto postawić na transport drogą powietrzną. Często jest to jedyny sposób na to, aby towar szybko dotarł do kontrahenta. Szczególnie istotne jest to na przykład w branży medycznej, gdy brakuje leków lub środków opatrunkowych. Usługi transportu lotniczego, ze względu na swoją specyfikę, oferuje stosunkowo niewiele firm patrząc na przykład na oferty transportu lądowego. Transport lotniczy jest drogi, ale z powodzeniem można refakturować jego koszty na klienta szczególnie, jeśli on sam wymaga szybkiego dostarczenia towarów. Warto jednak zadbać o to, aby nasze towary były przechowywane w jaki najlepszych warunkach, zatem wybrać firmę transportową z certyfikatami i taką, która przestrzega wszelkich procedur. Pośpiech zwykle bywa bowiem złym doradcą.
Wybór rodzaju środka transportowego dla towarów jest trudny i zależy głównie od kraju kontrahenta, z którym współpracujemy. Zawsze warto jednak rozważyć wszelkie możliwe opcje i wyliczyć koszty, jakie będzie trzeba ponieść przy każdej z nich. Niestety, transport towarów jest najmniej przyjemną rzeczą w kontaktach z zagranicznym klientem, jednak to dzięki niemu możemy współpracować nawet z firmami z drugiego końca świata. Przy wyborze dobrego środka transportowego eksport może okazać się bardzo opłacalny.