W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się folia ochronna na telefon. Ma ona za zadanie ochronić ekran smartfona przed wszelkimi zarysowaniami oraz upadkami.
Czym jest folia ochronna na telefon?
Folie – najprościej mówiąc – są doskonałym sposobem na ochronę wyświetlacza telefonu. Jest to zabezpieczenie, które chroni przed mikropęknięciami oraz wszelkimi zarysowaniami, powstającymi w głównej mierze w trakcie zwykłego, codziennego użytkowania.
Co daje folia ochronna na telefon?
Folia ochronna na telefon chroni telefon nie przed uderzeniem młotka czy upadkiem z drugiego piętra, ale jest bardzo pomocna w wielu sytuacjach, takich jak między innymi:
- przypadkowy upadek z niewielkiej wysokości;
- noszenie smartfona w kieszeni, bądź w torbie;
- korzystania z telefonu przez małe dzieci.
Jeśli telefon przez przypadek spadnie nam na podłogę, folia ochroni wyświetlacz przed pęknięciem i uszkodzeniami. W przypadku noszenia smartfona w kieszeni, torbie, a nawet w trakcie odwracania go ekranem do dołu, folia jest w stanie sprawić, że na wyświetlaczu nie pojawią się jakiekolwiek uszkodzenia i defekty. Często zdarza się także, że małe dzieci bawią się telefonem, a w efekcie jeżdżą po nim zabawkami, kredkami lub rzucają nim, co może doprowadzić do poważnych problemów. Wówczas również folia ochronna okazuje się bardzo pomocna.
Folia ochronna na telefon a szkło hartowane
W rzeczywistości istnieje kilka sposobów na ochronę ekranu telefonu przed upadkami, zarysowaniami oraz innymi, poważnymi defektami. Po pierwsze, istnieje możliwość założenia tak zwanego FlexiGlass, czyli hybrydy szkła oraz folii. Drugi sposób to wspomniana już folia ochronna, a trzeci – szkło hartowane. Każda metoda ma swoje wady i zalety oraz własnych zwolenników. Wszystko jednak zależy od tego, czy preferujemy elastyczność i lekkość, czy też stawiamy na niezawodność. Osoby, które wybierają obie opcje, często decydują się na hybrydę.
W stosunku do szkła hartowanego i FlexiGlass, folia ochronna na telefon jest bardzo tania. Co więcej, jest również dostępna na telefony z wygiętym panelem, takie jak między innymi Samsung Galaxy S9 lub Samsung Galaxy S10. Szkła jednak nie są w stanie chronić całości ekranu z zakrzywionymi bokami.
Do zalet folii ochronnych należy zaliczyć między innymi niską cenę, tańszą wymianę, brak zarysowań na ekranie, mniejsze prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia wyświetlacza. Wśród minusów ich jednak należy wymienić mniejszą wytrzymałość w stosunku do szkła, możliwość pozostawiania odcisków palców oraz zmniejszenie kątów widzenia. Szkło hartowane jest również znacznie łatwiejsze w montażu oraz nie przekłamuje kolorów. Niestety, ten rodzaj zabezpieczenia ekranu telefonu lub tabletu jest znacznie droższy oraz może pogarszać wyświetlanie obrazu, dlatego też folie są wybierane znacznie częściej. Ostateczny jednak wybór jest uzależniony od indywidualnych preferencji, zapotrzebowania i posiadanego modelu.
Jak wybrać folię ochronną na telefon?
Wybór folii ochronnej na telefon nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak między innymi kształt oraz wymiary ekranu dotykowego, stopień twardości folii w skali Mohsa oraz dostępność do innych akcesoriów, które mogą przydać się w dbaniu o smartfon.
Coraz częściej na rynku dostępne są też folie uniwersalne, czyli takie, które można bez większych kłopotów dopasować do każdego telefonu. Zdecydowanie lepszą opcją jednak wydaje się wybór folii dedykowanej, czyli takiej, która jest dopasowana do konkretnej marki i modelu smartfona. Posiadają one przede wszystkim idealne wymiary, zaokrąglenia oraz otwory, które są charakterystyczne dla danego telefonu. Oprócz tego, folie dedykowane często są kompatybilne z różnymi funkcjami smartfonów, takich jak między innymi możliwość odblokowania go za pomocą przycisku palca.
Jak nakleić folię ochronną na telefon?
Nakładanie folii ochronnej na smartfona nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym i przesadnie trudnym, ale wymaga dokładności, skupienia oraz – niejednokrotnie – również i wprawy. Folię teoretycznie można przyklejać i odklejać, jednak należy mieć na uwadze, że taka czynność może mieć poważny wpływ na różnego rodzaju odkształcenia oraz każdorazowe zmniejszenie jej trwałości. Oprócz tego, ponowne naklejenie może wiązać się z powstawaniem pęcherzyków powietrza. Przede wszystkim kluczem do przysłowiowego sukcesu jest także perfekcyjnie wyczyszczony ekran oraz brak odcisków palców na nim do momentu całkowitego naklejenia folii.
Najczęściej przyklejanie folii ochronnej na telefon należy zacząć od góry ekran. Jeśli jednak w tej części smartfona są liczne otworki, wówczas lepiej rozpocząć o miejsca, w którym nie ma ich zbyt wiele. Folię należy przytknąć do całej krawędzi i zdecydowanym ruchem stopniowo naklejać w głąb ekranu. Po jej przyklejeniu należy wygładzić i docisnąć ją do urządzenia, a pęcherzyki powstałe na telefonie wypchnąć na zewnątrz za pomocą specjalnej łopatki, które często są dołączane do dobrej jakości folii.