Przygotowanie jachtów do sezonu to bardzo ważny proces. Regularne sprawdzanie wszelkich usterek, naprawy oraz skuteczne niwelowanie rozszczelnień są istotne, ponieważ to właśnie dzięki nim przedłużamy żywotność obiektów pływających. Dzięki regularnemu dokonywaniu przeglądu będziemy w stanie uniknąć generalnych remontów, które mogą okazać się o wiele bardziej obciążające finansowo.
Rodzaje jachtów na rynku
Przygotowanie obiektów pływających do sezonu bardzo często wymaga wielu specjalistycznych procesów, by mieć pewność, że kiedy nasz statek wypłynie na wodę, to będziemy mogli czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie. Jednym z obiektów pływających, na zakup którego decyduje się coraz więcej osób jest jacht. Jachty są to jednostki pływające, służące głównie do celów rekreacyjnych. Biorą także udział w zawodach w specjalnych kategoriach. Wśród jachtów możemy wyróżnić te z żaglami, zasilane siłą wiatru oraz te motorowe, w których mamy silnik i za jego sprawą się poruszamy. Często zdarza się także, że nawet te jachty, które mają żagle i jest to ich główne narzędzie poruszania się, pchane za pomocą wiatru, to jednak właściciele jachtów decydują się na dodatkowe zamontowanie silnika. W razie problemów, ustania wiatru, tego rodzaju rozwiązanie może okazać się bardzo pomocne i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów wodnych.
Na jakie elementy podczas procesu renowacji należy zwrócić uwagę?
Przygotowanie jachtu do rozpoczęcia sezonu to bardzo ważny proces w ciągu roku. Niestety aby nasza łódź mogła być całkowicie bezpieczna, a co więcej jeśli już wydamy sporo pieniędzy na zakup takiego jachtu, to warto, by posłużył nam on przez długie lata. Będzie to możliwe, jeśli regularne dbanie, czyszczenie oraz konserwowanie staną się dla nas normą. Wówczas taki zakup będzie nas cieszył w ciągu jeszcze wielu sezonów. Wśród elementów składowych procesu przygotowawczego, powinniśmy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak, mycie kadłuba oraz całego pokładu. Z jednej strony możemy uczynić to przy pomocy specjalnej myjki oraz specjalnych przygotowanych do tego celu detergentów. Należy pamiętać, że jacht podczas pływania po szerokich wodach ma kontakt z wieloma organizmami i ustrojami, żyjącymi w odmętach wody. W wodzie zbiera się także sporo zanieczyszczeń i brudu, w który w konsekwencji osadza się na powierzchni naszego statku. Jeśli więc chcemy uniknąć brudu, którego usunięcie będzie o wiele trudniejsze i będzie wymagało zdecydowanie większych nakładów finansowych, to warto postawić na regularne czyszczenie i sumienne przygotowywanie jachtu do kolejnego sezonu. Innym sposobem czyszczenia jest piaskowanie jachtów.
Na czym polega piaskowanie jachtów?
Piaskowanie jest procesem mającym na celu wygładzenie, dogłębne oczyszczenie oraz niejako szlifowanie powierzchni. Piaskowanie jachtów odbywa się za pomocą strumienia cieczy lub powietrza. Drobinki piasku uderzają w powierzchnię drewna, metalu lub innego rodzaju materiału skutecznie wygładzając tę przestrzeń. Drobinki uderzające i powodujące oczyszczenie mogą być ziarenkami piasku, jak sama nazwa wskazuje, ale do tego procesu używany jest także śrut, rozdrobnione skorupy orzechów kokosowych czy drobinki metalu. Piaskowanie jachtów pod dużym ciśnieniem pozwala na dogłębne oczyszczenie. Jest bardzo przydatne podczas renowacji jachtu. Piaskowanie jachtów jest procesem, który może pomóc właśnie tym, którzy chcieliby odświeżyć swój obiekt pływający. Kolejnym etapem przygotowywania jachtu do sezonu jest szczegółowe sprawdzenie szczelności luków oraz iluminatorów. Jest to bardzo ważny element, ponieważ wtedy właśnie możemy dokładnie się przyjrzeć, czy jacht jest w pełni szczelny, Tego rodzaju przeglądu należy dokonywać dosyć często, ponieważ jakakolwiek nieszczelność może być groźna, kiedy wypłyniemy na szerokie wody.
Przeglądy instalacji, płukanie zbiorników – o tym warto pamiętać
Z racji tego, że nasz obiekt pływający w założeniu ma kontakt z wodą, to podczas przeglądu warto sprawdzić czy nigdzie nie zaczęła powstawać jakakolwiek pleśń czy też rdza. Kiedy uda nam się w miarę szybko wychwycić tego rodzaju zmiany, można je skutecznie usunąć. Jeśli nie będziemy dokonywać tego przeglądu, to może okazać się, że straty finansowe będą zdecydowanie większe i bardziej dotkliwe, kiedy przyjdzie nam dokonywać renowacji pokładu. Bardzo ważnym elementem jest także przegląd elektryki oraz wszelkich instalacji znajdujących się na pokładzie jachtu. Koniecznością jest przepłukanie zbiorników z woda do picia czy zdezynfekowanie wszystkich miejsc. W ten sposób możemy uniknąć różnych bakterii, które mogły powstać w tych miejscach od momentu, kiedy ostatni raz używaliśmy jachtu. Poza tym jeśli w naszym przypadku mamy do czynienia z jachtem z silnikiem, należy dokonać przeglądu czy jest on w dobrym stanie i dokonać ewentualnych napraw. Dobrym pomysłem polecanym przez wielu jest także pomalowanie dna farbą antyporostową. Warto regularnie i sumiennie sprawdzać stan jachtów, na których decydujemy się wypłynąć. W ten sposób możemy pływać w ramach turystyki wodnej i zapewniać sobie i innym bezpieczeństwo na wodzie.