Ogólna charakterystyka drewnianych wiązarów dachowych: wiązary dachowe wykonane w całości z drewna to obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w branży budowlanej. Konstrukcje te wykorzystuje się jako główne elementy podporowe w dachach zarówno domów jednorodzinnych, jak i obiektów użytkowych (np. wiat magazynowych, stajni, altan czy garaży). Ich szerokie zastosowanie wynika przede wszystkim z łatwej dostępności materiału, prostoty montażu, a także stosunkowo niskiej ceny. W dalszej części artykułu zostaną omówione najważniejsze kwestie związane z wiązarami.
Kluczowe zalety wiązarów
Drewniane wiązary dachowe http://wiazary-kratowe.pl pełnią niezwykle ważną rolę, ponieważ odpowiadają za utrzymywanie ciężaru całego dachu – łącznie ze wszystkimi elementami, które się na nim znajdują. Ze względu na to, że drewno jest materiałem naturalnym i niezbyt odpornym na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, konstrukcje te stosuje się głównie w klimacie umiarkowanym, w tym zwłaszcza na terenie Europy i Ameryki Północnej.
Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza wiązary prefabrykowane, czyli przygotowywane w zakładzie przemysłowym, a następnie sprzedawane klientom. Ich podstawową zaletą jest możliwość błyskawicznego montażu na placu budowy, co pozwala w znacznym stopniu ograniczyć czas niezbędny na stworzenie solidnego dachu (trwa to przeważnie maksymalnie do dwóch dni). Wiązary dachowe posiadają ponadto następujące atuty:
- łatwość obróbki – drewno jest surowcem dosyć miękkim, więc można dowolnie zmieniać jego kształt i wymiary, a tym samym dopasować konstrukcję do konkretnych potrzeb projektowych
- minimalne straty materiału (brak zbędnych elementów) – dzięki wykorzystaniu na etapie produkcji nowoczesnych programów komputerowych
- bardzo szerokie zastosowanie – można je z powodzeniem montować nie tylko na budynkach mieszkalnych, ale również na obiektach gospodarczych oraz przemysłowych
- duża wytrzymałość – w większości przypadków służą wiele lat, szczególnie jeśli został użyty odpowiedni gatunek drewna, a projekt idealnie dopasowany do specyfikacji technicznej dachu
- niezawodność statyczna – posiadają bardzo trwałe złącza i są wykonane według precyzyjnych obliczeń statycznych, co zapewnia im optymalną stabilność
Główne elementy pojedynczej konstrukcji
Prefabrykowane wiązary dachowe z litego drewna składają się z kilku istotnych części. Najważniejszą jest tzw. murłata, czyli belka kładziona na murze danego budynku, która ma zazwyczaj kwadratowy przekrój o wymiarach 15 x 15 cm. Odpowiada ona za przenoszenie obciążeń między murem nośnym a osadzonym na nim dachem. Drugim niezwykle ważnym elementem są krokwie – pochyłe belki stanowiące oparcie dla płatew, a mocowane do całości z użyciem jętek. Ich liczba jest zawsze uzależniona od rozmiaru dachu, a także stopnia jego spadzistości i przewidywanego obciążenia.
Dużą rolę odgrywają także wspomniane już płatwie (kalenicowe, stropowe oraz pośrednie). Są to poziome belki, których zadaniem jest przenoszenie obciążenia między całym pokryciem a poszczególnymi krokwiami. Wiązary dachowe składają się ponadto ze specjalnych kleszczy łączących wszystkie elementy drewniane, zastrzału usztywniającego pionowe i poziome części dachu (w postaci ukośnej belki) oraz wieńca będącego idealnym podparciem dla konstrukcji. Dodajmy, że w zależności od rozpiętości dachu i zastosowanych komponentów wyróżniamy wiązary krokwiowe, jętkowe, płatwiowo-kleszczowe, wieszakowe i kratownicowe. Obecnie najbardziej popularne są te trzecie.
Pożądane parametry drewna
Aby wiązary dachowe odznaczały się wysokim poziomem wytrzymałości i stabilności, konieczne jest zastosowanie właściwego rodzaju drewna. Musi być ono zawsze dobrane z uwzględnieniem dokładnych obliczeń dla konkretnego projektu. Podstawowym wymogiem jest stosunkowo niska wilgotność, wynosząca nie więcej niż 23%. Wynika to z faktu, że wykorzystanie mokrego drewna mogłoby skutkować wyginaniem się i odkształcaniem poszczególnych elementów konstrukcyjnych, co z pewnością w znacznym stopniu zmniejszyłoby żywotność więźby.
Najlepiej sprawdza się drewno pozyskane z drzew iglastych (sosny, świerka, ewentualnie modrzewia lub jodły), ponieważ jest wystarczająco suche, a jednocześnie bardzo odporne na niekorzystne oddziaływania fizyczne. Powinno ono mieścić się w klasach wytrzymałości od C18 do C40 i występować w formie obrzynanej tarcicy. Można też zdecydować się na tarcicę struganą.
Niezależnie od wszystkiego, surowe drewno wymaga dodatkowego suszenia w specjalnie zaprojektowanych komorach. Finalna wilgotność musi bowiem wynosić maksymalnie 12-14%. Komponenty składające się na wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/technologia/ są poddawane procesowi strugania czterostronnego, którego celem jest wyrównanie powierzchni, nadanie jej pożądanego kształtu i gładkości. Dzięki temu wzrasta odporność na ogień, a owadom i szkodnikom znacznie trudniej dostać się do wnętrza. Poza tym cała konstrukcja musi być zaimpregnowana, czyli nasączona płynem wykazującym właściwości przeciwpożarowe, a także biodegradacyjne (stosowana jest tutaj metoda zanurzeniowa). Potwierdzeniem wysokiej jakości drewna jest certyfikacja, na podstawie której można w przyszłości reklamować więźbę.