Każdy gabinet podologiczny jest zobowiązany zapewnić odpowiedni poziom higieny i czystości. Dzięki temu klienci mogą tam czuć się bezpiecznie. Do czyszczenia można używać różnych narzędzi i metod. Wycieranie z kurzu sprawdzi się dla utrzymania czystości w pomieszczeniu, nie jest jednak wystarczające, by zapewnić sterylność narzędzi. W tym celu niezbędne są specjalistyczne urządzenia, które nie tylko usuwają brud powierzchniowy, ale przede wszystkim niszczą mikroskopijnej wielkości drobnoustroje. Stopień trudności związany z dezynfekcją wzrasta, gdy przedmioty mają skomplikowane i nierówne kształty. Jak wtedy sobie poradzić? Jak zadbać o higienę? Z pomocą przychodzą urządzenia takie jak myjki ultradźwiękowe.
Kto korzysta z myjek ultradźwiękowych?
Przestrzeganie standardów higieny jest ważne nie tylko w codziennym życiu. Zobligowani są do tego przedsiębiorcy i usługodawcy z różnych dziedzin. Szczególnie tych związanych z urodą i zdrowiem człowieka. Zatem z myjki ultradźwiękowej korzysta zarówno gabinet podologiczny, stomatologiczny, fryzjerski, kosmetologiczny, jak i placówki medyczne. W każdym z tych przypadków dezynfekcji poddawane są narzędzia wielorazowe, które mają bezpośredni kontakt ze skórą lub płynami ustrojowymi pacjenta (np. podczas pedicure medycznego). Ich regularna dezynfekcja chroni przed różnego rodzajami zakażeniami. W trakcie procedury urządzenie usuwa z powierzchni narzędzi wszystkie postaci wegetatywne drobnoustrojów chorobowych. Dzięki temu zarówno diagnostyka podologiczna, jak i późniejsze leczenie jest w pełni bezpieczne dla klientów. Ponadto obsługa urządzenia jest intuicyjnie prosta.
Jakie działanie ma myjka ultradźwiękowa?
Myjka ultradźwiękowa stanowi istotną część wyposażenia placówek medycznych i usługowych. Urządzenie umożliwia skuteczne usuwanie drobnoustrojów, które mogłyby w czasie zabiegu np. usuwania modzeli zarazić pacjenta. Działanie myjki ultradźwiękowej opiera się na zjawisku kawitacji. Jej efektem jest pobudzenie cząstek preparatu dezynfekującego, które wprowadzone w ruch powodują oderwanie zanieczyszczeń od dezynfekowanych akcesoriów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli myjek ultradźwiękowych. Różnią się przede wszystkim pod względem pojemności. Rozmiar myjki dostosowany jest przede wszystkim do potrzeb konkretnej kliniki podologicznej. Większe urządzenia przeznaczone są dla gabinetów z dużym natężeniem ruchu. Z kolei kompaktowe polecane są dla podologów, którzy prowadzą praktykę prywatną.
Dlaczego myjki ultradźwiękowe są skuteczne?
Za skuteczność myjek odpowiada między innymi wysoka jakość ich wykonania. Aby zapewniały dobrą efektywność, produkowane są z odpornych na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne materiałów. Głównie stali nierdzewnej. Z kolei kosz z drutu nierdzewnego, który jest kwasoodporny. Dzięki temu sprawdza się w wielu warunkach. Przed rozpoczęciem pracy, należy uzupełnić w urządzeniu poziom płynu dezynfekujące. W dalszej kolejności osoba odpowiedzialna za procedurę, umieszcza w koszu wszystkie używane w gabinecie podologicznym akcesoria wielokrotnego użytku. Aby środek dezynfekujący działał skutecznie, narzędzia muszą być w nim całkowicie zanurzone. Fale ultradźwiękowe wprowadzą płyn w drgania, które powodują odrywanie cząsteczek. Wszystko dzieje się bez działań mechanicznych. Dezynfekcja przy użyciu myjki ciśnieniowej to jednak dopiero pierwszy etap czyszczenia. Jego zadaniem jest usunąć wszystkie drobnoustroje i widoczne zanieczyszczenia. Kluczowa jest natomiast sterylizacja, o czym wie każdy specjalista podolog. W tym celu należy umieścić narzędzia wielorazowe w autoklawie, który odpowiada za ich wyjałowienie. W każdym gabinecie podologicznym powinny się znaleźć zarówno myjka ultradźwiękowa, jak i autoklaw. Aby obie procedury przebiegały prawidłowo, należy postawić na urządzenia, które pasują do potrzeb konkretnego gabinetu. Znaczenie mają tutaj nie tylko pojemność czy rozmiar sprzętu, ale również jego klasa. Podobnie jak jakość stosowanych preparatów dezynfekujących.
Zobacz również:
- zabieg oczyszczania brodawki Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/oczyszczenie-brodawki/
- obcięcie paznokci w Szczecinie http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/obciecie-paznokci/
- zabieg elektrokoagulacji w Szczecinie http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/elektrokoagulacja-brodawki/
Jakie są atuty myjki ultradźwiękowej?
Niektóre usługi podologiczne zwiększają ryzyko zakażenia, dlatego gabinety są zobowiązane korzystać ze sterylnych narzędzi. Niektóre z nich mogą być jednorazowe, natomiast inne dostępne są w formie wielorazowej. Te drugie należy zatem regularnie dezynfekować. Korzystając z tej opcji można zaoszczędzić na zakupie jednorazowych produktów. Dezynfekcja zmniejsza też ilość śmieci, a tym samym jest rozwiązaniem bardziej korzystnym dla środowiska. W celu przeprowadzenia profesjonalnej procedury najlepiej sprawdza się myjka ultradźwiękowa, która cechuje się doskonałą skutecznością. Jednocześnie to urządzenie proste w obsłudze, które pozwala zniwelować wszystkie bakterie i wirusy z powierzchni akcesoriów i narzędzi podologicznych. Z tego powodu stanowi skuteczny sposób na zapewnienie sterylnych i higienicznych warunków w wielu salonach usługowych. Kolejnym etapem zapewnienia odpowiednich warunków higieny jest korzystanie z autoklawów, które służą do sterylizacji narzędzi.