W życiu każdego właściciela psa przychodzi czas, kiedy trzeba się pożegnać ze swoim pupilem. Nigdy nie jest to łatwe, ponieważ pies nie jest już tylko zwierzęciem pilnującym gospodarstwa, ale członkiem rodziny i najlepszym przyjacielem. Dlatego warto w tych ostatnich wspólnych chwilach zapewnić mu godne i pełne należytego szacunku pożegnanie. Pochówek zwłok zwierzęcia w ziemi we własnym ogródku jest niezgodny z prawem, dlatego jedyną opcją aby na zawsze posiadać przy sobie pamiątkę przyjaźni jest kremacja, czyli spopielenie ciała.
Kiedy należy się pożegnać
Często medycyna zawodzi i nie jest już w stanie zapewnić dalszego efektywnego leczenia naszego pupila. Nierzadko też jego cierpienie jest tak duże, że największym aktem miłości z naszej strony będzie eutanazja. Kiedy powinniśmy zdecydować się na eutanazję, a kiedy jeszcze ratować naszego przyjaciela? Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć weterynarz. Najlepiej, aby znał on historię chorób pacjenta, a także podjęte dotychczas kroki leczenia oraz jego efekty. Dzięki temu będzie w stanie powiedzieć nam na ile leczenie przynosi oczekiwane efekty, a także jak bardzo pies cierpi. Mimo to zawsze ostateczna decyzja należy do nas. Jest to jedna z trudniejszych decyzji z jakimi przychodzi się nam zmierzyć. Niesie za sobą dużą odpowiedzialność za życie naszego przyjaciela. Kiedy jednak ostatecznie stwierdzimy, że nadszedł czas pożegnania, należy wybrać odpowiednią metodę zakończenia jego życia. Jeśli zdecydujemy się na eutanazję, to często kolejnym krokiem jaki proponuje nam weterynarz jest kremacja zwierząt. Co to jest i jak wygląda?
Jak wygląda proces kremacji?
Kremacja to spopielenie zwłok pupila w piecu kremacyjnym w bardzo wysokiej temperaturze. Podczas kremacji psa spopieleniu można poddać wyłącznie ciało, bez przedmiotów osobistych takich jak ulubione zabawki, obroża czy kocyki. Firmy oferują też usługi dodatkowe ułatwiające cały proces, takie jak transport do krematorium, a także w zależności od życzenia właściciela możliwość dostarczenia prochów po zakończeniu procesu. Decydując się na kremację zwierzęcia mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje: kremacja indywidualna oraz kremacja zbiorowa.
Kremacja indywidualna
Podejmując decyzję o eutanazji możemy zdecydować się na indywidualną kremację. Oznacza to, że ciało psa będzie spopielone indywidualnie w przystosowanym piecu, w odpowiedniej komorze kremacyjnej. Czas trwania takiej kremacji to od 1 do 4 godzin, zależy to głównie od wielkości ciała. Po zakończeniu procesu prochy są bardzo dokładnie zbierane i umieszczane w urnie wybranej przez właściciela. Zazwyczaj w przypadku tego rodzaju kremacji właściciel może towarzyszyć swojemu pupilowi w tych ostatnich chwilach. Po zakończeniu całej procedury urna wraz z prochami zostaje przekazana właścicielowi. Zakłady oferujące tego typu usługi udostępniają cennik kremacji psa. Cena zależy w głównej mierze od wielkości ciała, ponieważ od niego zależy czas działania pieca. W przypadku kremacji indywidualnej firma dba o odpowiednią identyfikację zwierzęcia na wszystkich etapach – od przyjęcia do chłodni, aż po wydanie prochów. Dzięki temu nawet jeśli nie uczestniczymy w tym procesie osobiście to możemy mieć pewność, że otrzymamy prochy właściwego zwierzęcia.
Kremacja zbiorowa
Kremacja zbiorowa zwierząt jest tańszą alternatywą dla kremacji indywidualnej. Z tego powodu decyduje się na nią bardzo wiele osób. Różnica w stosunku do indywidualnej kremacji polega na tym, że ciało naszego pupila trafia do pieca kremacyjnego wraz z ciałami innych zwierząt. Nie jest ono identyfikowane na żadnym etapie, dlatego całość jest anonimowa. Cena takiej usługi także zależy od wielkości psa. Niektóre firmy oferują na życzenie właściciela możliwość uzyskania symbolicznej ilości prochów powstałych po takim procesie.
Zobacz również:
- kremacja kota koszt kołobrzeg http://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-kolobrzeg/
- kremacja psa cena Łódź https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-lodz/
- kremacja zwierząt koszt stargard http://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-stargard/
Przechowywanie prochów po kremacji
Jeśli właściciel zdecyduje się zabrać prochy ze sobą, to najpopularniejszym sposobem ich przechowywania są urny. Zazwyczaj firmy oferujące usługi kremacyjne posiadają szeroką ofertę urn do przechowywania prochów. Mogą one mieć klasyczną, minimalistyczną formę lub bardziej wyszukaną i pełnić tym samym funkcje ozdobne. Mogą być wykonane z metalu, szkła, ceramiki, ale także z ekologicznych materiałów rozkładających się w glebie. Dla wielu osób taka ozdobna urna może być piękną pamiątką wspólnej przyjaźni ze zwierzakiem. Zakłady kremacyjne idą nawet dalej proponując już nie tylko standardowe urny do postawienia na półce. Dostępna jest biżuteria, w której można schować prochy. Istnieje też możliwość utrwalenia DNA zwierzęcia na pamiątkę. Wyjątkową formą jest stworzenie diamentu w całości z sierści lub prochów pupila.
Kremacja to proces wykonywany z pełnym poszanowaniem i godnością dla pupila. Niezależnie od tego czy chcemy zabrać prochy ze sobą czy nie, warto zdecydować się na ten sposób pożegnania. Zakładów oferujących takie usługi jest coraz więcej i występują one nie tylko w dużych miastach. Należy pamiętać, że pochówek we własnym ogródku jest niezgodny z prawem, a cmentarzy dla zwierząt jest wciąż mało, dlatego kremacja wydaje się najlepszym wyborem.