Kombinezony mokre dzielą się na dwie główne kategorie: do użytku ogólnego (surfing itp.) oraz do pływania. Jaka jest więc różnica? Kombinezony do ogólnych sportów wodnych są zaprojektowane tak, aby były wytrzymałe i izolowały. Kombinezony do pływania są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci pływać szybciej.
Jak rozpoznać kombinezon do pływania?
Wszystkie kombinezony działają w ten sam sposób, aby zapewnić Ci ciepło. Jednak kombinezony do ogólnego użytku są zbyt restrykcyjne i powodują zbyt duży opór podczas pływania. Dlatego należy zwrócić uwagę na kombinezony do pływania, często nazywane triathlonowymi, które mają kilka cech ułatwiających pływanie, a nie przeszkadzających. Wykonane z cieńszego neoprenu wokół ramion, zazwyczaj mają grubsze panele rozmieszczone strategicznie, aby zapewnić Ci lepszą pozycję podczas pływania i izolację tam, gdzie Twoje ciało potrzebuje jej najbardziej. Zostały one zaprojektowane tak, aby nogi i biodra były wyżej w wodzie, a ramiona miały większą swobodę ruchu. Posiadają również gładką powłokę, która zmniejsza opór powietrza. Grubość neoprenu mierzy się w milimetrach. Im grubszy strój, tym cieplejszy, ale też bardziej ograniczający. Stroje do pływania mają zazwyczaj 3/2 mm lub 5/3 mm, co oznacza, że mają 2-3 mm grubości neoprenu wokół bioder i ramion oraz grubsze 3-5 mm panele na tułowiu i udach.
Strój do pływania
Stroje do pływania są przeznaczone głównie dla triathlonistów i pływaków, którzy pływają w stylu front crawl, dbają o tempo wyścigu i chcą pływać szybciej. Nie oznacza to jednak, że nie są one przydatne dla pływaków rekreacyjnych; dobry strój do pływania pomoże Ci w wykonaniu skoku i pozwoli dłużej pozostać w wodzie. Poza bardziej eleganckim profilem, pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała, ponieważ Twoje nogi i biodra będą bardziej wyporne. Ale uwaga: uniesione nogi i biodra nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Na początek, dobra pozycja ciała w front crawlu to przede wszystkim pozycja głowy. Podnieś głowę o jeden centymetr, a nogi opadną o około cztery centymetry. Jeśli Twój strój zatrzymuje nogi przed opadaniem, skończysz płynąc w pozycji banana, zanurzając plecy i powodując bóle w dolnej części pleców, a być może także w ramionach. Innymi słowy, przyzwoity strój do pływania nie zrekompensuje słabej techniki. Po drugie, jeśli nie jesteś biegaczem lub rowerzystą o dużej gęstości kości i muskularnych nogach od walenia w chodniki lub pedałowania na rowerze, możesz mieć dużo naturalnej pływalności. Oznacza to, że dodatkowa pływalność może sprawić, że Twoje nogi będą się zbytnio unosić. Podobnie, jeśli chcesz pływać na piersiach, kombinezon z grubego neoprenu na nogawkach sprawi, że Twoje stopy będą wychodzić z wody podczas kopnięcia.
Za co odpowiada pianka neoprenowa?
Kombinezony zapewniają pływakom ciepło, ponieważ zatrzymują warstwę wody między wewnętrzną warstwą kombinezonu a ciałem. Mimo że pływak jest mokry i odczuwa zimno po wejściu do wody, ciało szybko ogrzewa uwięzioną wodę do temperatury zbliżonej do temperatury ciała. Strój musi być odpowiednio dopasowany, aby zminimalizować ilość ciepłej wody wypieranej przez zimną wodę na zewnątrz. Podczas gdy utrzymanie ciepła ciała, zwiększenie pływalności i zmniejszenie tarcia powierzchniowego są priorytetowe, równie ważne jest, aby pianki neoprenowe były elastyczne i wygodnie dopasowane. Wydajność będzie pogorszona, jeśli strój jest zbyt restrykcyjny, szczególnie w ramionach lub tułowiu. Ograniczenie zakresu ruchu w ramionach spowoduje niepożądany dyskomfort i obniży wydajność mięśni. Ograniczenie zakresu ruchów tułowia lub gardła zmniejsza możliwości oddychania, co również powoduje obniżenie wydajności mięśni. Elastyczność i wygodę uzyskuje się poprzez zastosowanie cieńszego i bardziej elastycznego neoprenu w strategicznie wyznaczonych miejscach kombinezonu. Jakość i liczba elastycznych paneli użytych w obszarach, w których elastyczność i komfort są najważniejsze, to kolejny główny czynnik odróżniający kombinezony z wyższej półki od kombinezonów podstawowych.
Grubość kombinezonu
Grubość kombinezonu jest zawsze mierzona w milimetrach (mm). Kombinezony na ciepłe wody mają grubość od 1,5 mm do 4 mm. Kombinezony na wody umiarkowane mają grubość od 4 mm do 6 mm. A kombinezony na zimne wody mają zazwyczaj 7 mm grubości. Niektóre kombinezony są dwuczęściowe, oznacza to, że nurek ma podwójną warstwę neoprenu na klatce piersiowej i tułowiu. Grubość skafandra jest bezpośrednio związana z tym, jak bardzo będzie on ciepły. Wybierz skafander, który jest odpowiedni dla wód, w których będziesz nurkować. Weź pod uwagę wszelkie zmiany temperatury wody, które mogą wystąpić w miejscu, w którym nurkujesz. Na przykład, jeżeli nurek wybiera się na nurkowanie u wybrzeży Chorwacji, powinien liczyć się z nagłym spadkiem temperatury po przekroczeniu termokliny. Nie we wszystkich miejscach woda staje się zimniejsza wraz z głębokością, ale w niektórych miejscach należy wziąć to pod uwagę. Pamiętaj również, że neopren ulega kompresji wraz z głębokością. Dzieje się tak z powodu wszystkich maleńkich pęcherzyków powietrza znajdujących się wewnątrz materiału. Gdy schodzisz głębiej, Twój kombinezon ulega kompresji i tracisz zarówno pływalność jak i ciepło. Dodatkowe ciepło można dodać poprzez użycie kamizelek neoprenowych lub kamizelek termicznych.