Masz ciekawą stronę, wchodzą na nią nawet użytkownicy bezpośrednio z wyszukiwarki, ale chciałbyś poprawić jej wyniki? Chcesz zabrać się za pozycjonowanie strony samemu? W tym krótkim tekście znajdziesz kilka wskazówek na temat poprawy widoczności Twojej strony w wyszukiwarce Google. Zobacz, od czego zacząć i jak zaplanować działania, aby Twoja strona zaczęła wyświetlać się na pierwszej stronie wyników, niezależnie czy pozycjonujesz się lokalnie, np. w Warszawie czy na terenie całego kraju.
Przygotowanie strony i opracowanie strategii
Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie określenie, w którym miejscu strona znajduje się teraz i jakich efektów oczekujemy od niej po kilku miesiącach pracy. Wówczas należy opracować strategię działania, rozpoczynając od likwidacji istniejących błędów.
Przeprowadź audyt SEO. Jest to czynność, która pomoże Ci zobaczyć, co robiłeś źle. Taki audyt możesz z powodzeniem wykonać samemu (jeśli znasz się na pozycjonowaniu), przy pomocy zewnętrznego narzędzia lub z pomocą agencji. Niezależnie od tego, jaki sposób przygotowania audytu wybierzesz, wskaże Ci on Twój kierunek postępowania. Za wykonanie audytu przez firmę będziesz musiał jednak zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Przeanalizuj i rozwiąż wszystkie błędy, które wyszły w trakcie przeprowadzania audytu. Dzięki temu już na początku zobaczysz, że Twoja strona zacznie poprawiać swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, również na frazy lokalne wpisywane np. w Warszawie. Często wystarczy dodać meta opisy, poprawić rozmieszczenia słów kluczowych czy przyspieszyć ładowanie witryny, aby mogła ona wyświetlać się wyżej w Google.
Po audycie przygotuj dokładną strategię działania, dzięki której skutecznie poprawisz pozycję strony w wyszukiwarce i zaczniesz przyciągać oraz zdobywać stałych klientów.
Stworzenie i publikacja ciekawych i pozycjonujących treści
Przy pomocy narzędzi do doboru słów kluczowych, a także analizy konkurencji wybierz frazy, na które zaczniesz się pozycjonować. Pamiętaj, aby nie były to słowa generyczne, gdyż wybicie się na pierwszą stronę w Google przy pomocy tych fraz jest praktycznie nie możliwe. Ciekawym i skutecznym sposobem na pisanie konwertujących treści będą również wywiady z dotychczasowymi klientami. Zapytaj, o to czego chcieliby się dowiedzieć, jakie mają potrzeby i na tej podstawie twórz swoje artykuły. Oczywiście rób to w oparciu o dobrane wcześniej słowa kluczowe.
Pamiętaj, że same teksty tworzone pod frazy nie wystarczą, aby zdobywać wysokie pozycje. Zadbaj również o angażujące tytuły i wyjątkową zawartość Twoich tekstów. Powinny być unikatowe i pisane językiem charakterystycznym dla Twojej marki. Istotne jest odpowiednie formatowanie, które w znacznym stopniu przekłada się na pozycjonowanie strony.
W przypadku projektowania treści:
- pisz krótkie akapity, złożone najlepiej tylko z kilku zdań;
- używaj prostych zdań bez formalnego i skomplikowanego słownictwa;
- dziel tekst na mniejsze części i rozdzielaj je śródtytułami;
- korzystaj z list punktowanych oraz pogrubiaj najważniejsze fragmenty treści;
- dodawaj obrazki, infografiki, a nawet formaty video, aby urozmaicić tekst.
Przy każdym z publikowanych tekstów dopisuj opisy meta. Ważny będzie meta title (tytuł strony w Google), meta description, czyli opis strony w wyszukiwarce oraz opisy obrazków, dzięki którym wyszukiwarka wie, w jakiej tematyce obraca się dana grafika.
Przygotowanie odnośników zewnętrznych
Strony, które zajmują wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania mają bardzo dobry profil linkowania zewnętrznego. Odnośniki zewnętrzne są to wszystkie linki, które prowadzą do Twojej witryny z innych serwisów czy stron. Muszą być dobrej jakości oraz powiązane tematycznie z tym, co oferujesz na stronie. Jeśli więc prowadzisz biznes lokalny i świadczysz usługi na terenie Warszawy, pamiętaj aby w profilu linkowania uwzględniać serwisy regionalne z tego miasta. W przypadku stron ogólnopolskich wybieraj za to dobrej jakości katalogi firmowe oraz fora internetowe, ale takie które jeszcze działają i mają aktywnych użytkowników.
W jaki sposób pozyskiwać takie linki? W większości przypadków będzie trzeba zapłacić – albo agencji pozycjonującej, freelancerowi lub też bezpośrednio właścicielowi strony, na której opublikujesz link. W przypadku dużych katalogów możesz uzyskać wpis za darmo, jednak będzie to niewystarczające, aby widocznie poprawić pozycję witryny w Google. Dbaj o wysokiej jakości linki, czyli takie, które pozyskujesz ze stron o wysokim współczynniku Page Rank. Dobrze jest również samemu przeanalizować taką witrynę pod kątem zawartych na niej treści oraz stosunku odnośników przychodzących do wychodzących. Istnieją nawet specjalne serwisy, które badają strony same, a Ty dokonujesz tylko wyboru strony, na której chcesz uzyskać link. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących, gdyż pomaga uzyskać odnośniki zewnętrzne w miarę niskim kosztem.
Podsumowując, poprawienie widoczności witryny w Google, czy na frazy lokalne w Warszawie czy ogólnopolskie, jest zajęciem długoterminowym i niezwykle pracochłonnym. Należy regularnie dodawać treści, dbać o linkowania i analizować konkurencję.