Dobry psycholog z całą pewnością nie może narzekać na brak pacjentów. Gabinet doświadczonego oraz wykwalifikowanego specjalisty rzadko kiedy jest pusty. Zanim jednak udamy się po pomoc do psychologa, warto byłoby dowiedzieć się, na czym właściwie taka wizyta polega. Warto również mieć świadomość tego, jaką formę może przybrać konsultacja. Dzięki temu będziemy zdecydowanie mniej zestresowani wchodząc do gabinetu psychologicznego. Może pozytywnie przełożyć się to na skuteczność takich spotkań.
Kim jest psycholog i jak może pomóc?
Psycholog to nikt inny jak osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Wybrana specjalizacja nie ma większego znaczenia. Należy liczyć się z tym, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Nie należy więc używać tych pojęć wymiennie. Jeżeli zależy nam na poradnictwie psychologicznym lub na diagnozie, jak najbardziej psycholog nam wystarczy. Jeżeli jednak pragniemy odbyć psychoterapię, warto zdecydować się na skorzystanie z usług psychologa, który jest jednocześnie psychoterapeutą. Aby zaś psycholog mógł być psychoterapeutą, powinien ukończyć szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie. Nurtów psychoterapeutycznych jest zaś całkiem sporo. Na uwagę zasługuje między innymi nurt psychodynamiczny. Terapia w tym nurcie jest z reguły terapię długotrwałą. Jeżeli chodzi o inne nurty, popularny jest poznawczo-behawioralny czy Gestalt. Należy także mieć świadomość tego, że psycholog nie udzieli nam gotowych porad. Błędem jest oczekiwanie od psychologa czy psychoterapeuty tego, że rozwiąże za nas nasze problemy. Kiedy warto zaś udać się po pomoc psychologiczną? Przede wszystkim wtedy, gdy nie radzimy sobie z trudnościami pojawiającymi się w naszym życiu. Trudności mogą być zaś różnorakie. Możemy mieć problem zarówno z problemami natury psychicznej, jak i z problemami adaptacyjnymi.
Jak wygląda konsultacja u psychologa?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie wygląda konsultacja psychologiczna. Dla wielu osób stresująca jest zwłaszcza pierwsza wizyta. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Należy zwrócić uwagę na to, iż podczas pierwszej konsultacji będzie przeprowadzany wywiad. Psycholog musi poznać zarówno nas, jak i charakter naszego problemu. Nie należy liczyć się jednak z jakimś nieprzyjemnym przesłuchaniem. Na pytania należy odpowiadać zgodnie z prawdą, bo w przeciwnym razie specjalista nie będzie mógł udzielić nam satysfakcjonującej pomocy. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie o cele takiej konsultacji. Jeżeli zależy nam na poradnictwie psychologicznym, być może wystarczy już kilka konsultacji. Taka forma pomocy sprawdzi się jednak tylko i wyłącznie w przypadku dość nieskomplikowanych problemów. Trudności bardziej złożone wymagać będą procesu psychoterapeutycznego. Wówczas dwie lub trzy pierwsze sesje będą miały charakter konsultacyjny. Podczas takich konsultacji określane są przede wszystkim cele psychoterapeutyczne. Pacjent będzie dążył do nich wraz ze swoim terapeutą podczas terapii. Nie da się również ukryć, że psychoterapeuta będzie ustalał zasady wzajemnego kontaktu z pacjentem. Należy omówić między innymi takie kwestie jak honorarium za psychoterapię. Trzeba pamiętać również o ustaleniu tego, w jaki sposób można będzie odwoływać sesje. Nie wolno zapominać także i o tym, aby ustalić kwestie kontaktu poza terapią. Jakiekolwiek prywatne kontakty są zakazane. Jeżeli terapeuta będzie do nich dążył, należy potraktować to jako przejaw braku profesjonalizmu. Warto jednak ustalić to, czy pacjent ma prawo do kontaktu poza sesjami w przypadku jakiegoś poważnego kryzysu. Wszelkich ustaleń należy oczywiście przestrzegać.
Co jeszcze warto mieć na uwadze udając się do psychologa?
Jeżeli udajemy się do psychologa, należy zwrócić uwagę na to, w jakiej dziedzinie się on specjalizuje. Wyróżnić można między innymi psychologów klinicznych. Niektórzy psychologowie i psychoterapeuci specjalizują się zaś w terapii uzależnień. Jak zaś powszechnie wiadomo, terapia odwykowa jest bardzo skomplikowana. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych lub od alkoholu wiąże się z cierpieniem, zarówno osoby uzależnionej, jak i jej bliskich. Terapia psychologiczna osoby uzależnionej nie jest więc łatwa. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się terapia rodzinna albo nawet terapia partnerska. Jeśli udajemy się do psychologa, musimy mieć świadomość tego, że efekty terapii nie pojawią się natychmiast. W niektórych przypadkach ujrzymy je po kilku lub kilkunastu tygodniach terapii. W innych, efekty pojawią się po miesiącach lub latach. Jeżeli terapia psychologiczna prywatnie wiąże się dla nas ze zbyt dużymi kosztami, warto rozważyć terapię psychologiczną lub psychoterapeutyczną w ramach NFZ. Na taką terapię będziemy jednak potrzebować skierowania od lekarza rodzinnego lub też od lekarza psychiatry. Nie sposób nie zauważyć, że długość trwania terapii w ramach NFZ ustalana jest z góry. Czas trwania terapii prywatnej modyfikuje zaś pacjent wraz z terapeutą. Nie ma narzuconych odgórnych limitów spotkań.