Hale namiotowe https://www.nowhal.pl/hale-namiotowe-mazowieckie/ są coraz chętniej wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu zarówno przez firmy, jak i mniejszych przedsiębiorców. Ich zaletą jest prosta konstrukcja, którą można szybko zmontować i zdemontować. Dzięki temu można je przenosić w dowolne miejsce. Wzniesiona hala namiotowa może stać przez 6 miesięcy bez pozwolenia budowlanego, co pozwala na szybkie uzyskanie powierzchni roboczej. W przeciwieństwie do murowanych budynków, ich budowa jest nieporównywalnie tańsza i szybsza. Namioty halowe można podzielić na 3 typy: tradycyjne, pneumatyczne i magazynowe. Jakie cechy posiadają poszczególne modele?
Rodzaje konstrukcji hal namiotowych
Hale namiotowe są wykonane ze stalowych lub aluminiowych elementów konstrukcji. Konstrukcje aluminiowe są lekkie i wytrzymałe. Tego rodzaju hale są często wykorzystywane jako obiekty mobilne. Są lekki i łatwe w transporcie, dzięki czemu służą jako pawilony handlowe lub stoiska na targach. Namioty o większych rozmiarach są często używane przez firmy zajmujące się organizacją imprez masowych – ze względu na szybki montaż i demontaż oraz łatwy transport. Hale o konstrukcji stalowej odznaczają się większą wagą i wytrzymałością niż aluminiowe. Z tego względu mogą być wznoszone nawet w miejscach, gdzie panują silne podmuchy wiatru. Stalowe elementy zabezpieczone są przed korozją warstwą lakieru lub ocynku. Z uwagi na dużą wytrzymałość konstrukcji, można zamontować na niej dodatkowe elementy, np. system grzewczy lub klimatyzacji. W przemyśle przedsiębiorcy często wykorzystują hale namiotowe ze stalowym szkieletem jako całoroczne obiekty handlowe, gospodarcze lub produkcyjne.
Tradycyjne hale namiotowe
Hale namiotowe tradycyjne są najbardziej popularne ze względu na różne kształty i modułową budowę. W razie potrzeby zagospodarowania dodatkowej przestrzeni, wystarczy dobudować kolejne moduły. Prosta konstrukcja szkieletu sprawia, że łatwo i szybko można wznieść namiot,a w razie potrzeby zdemontować i przenieść go w dowolne miejsce. W ofercie dostępne są namioty halowe tradycyjne o różnych kształtach, które można dopasować do powierzchni, na której będą wybudowane, np. w kształcie litery L, itd. Tego rodzaju hale są często wykorzystywane jako obiekty handlowe, namioty weselne oraz do organizacji imprez masowych. Mocna konstrukcja i wytrzymała powłoka skutecznie zabezpieczają osoby przebywające wewnątrz przed słońcem, mrozem, deszczem, śniegiem i wiatrem. Poza tym stanowią pewnego rodzaju izolację od otoczenia, podobnie jak obiekty murowane. W przypadku namiotów o większych rozmiarach, szkielet zawiera dodatkowe elementy wzmacniające całą konstrukcję.
Magazynowe hale produkcyjne
Magazynowe hale namiotowe są popularnym rozwiązaniem, które stosują przedsiębiorcy. Niski koszt oraz szybkość budowy pozwalają łatwo zagospodarować dodatkową przestrzeń roboczą. W przeciwieństwie do hal murowanych są nieporównywalnie tańsze zarówno w budowie, jak i eksploatacji. Pełnią funkcję sezonowych lub całorocznych magazynów chroniących towary znajdujące się wewnątrz. Namioty przeznaczone na magazyny są wyższe od tradycyjnych, ponieważ m.in. umożliwiają poruszanie się wózkom widłowym podczas załadunku. Wykorzystywane sezonowo przynoszą duże oszczędności w firmie, ponieważ wybudowanie murowanej lub stalowej hali na fundamentach jest czasochłonne, wymaga odpowiednich pozwoleń budowlanych oraz wiąże się z wysokimi kosztami, które często zwracają się dopiero po wielu latach. Natomiast magazynowe hale namiotowe pozwalają dowolnie zagospodarować dodatkową powierzchnię placu firmy – ograniczeniem jest tylko jej wielkość.
Pneumatyczne hale magazynowe
Pneumatyczne hale magazynowe do bogatsza wersja poprzednich hal. Posiadają specjalną powłokę, która wypełniona jest ogrzewanym powietrzem wtłaczanym za pomocą systemu pneumatycznego. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać odpowiednią temperaturę wewnątrz w okresie zimowym. Dzięki temu ten typ namiotów halowych jest wykorzystywany jako obiekty do organizacji imprez masowych w okresie zimowym. Poszycie wykonane jest z materiału cechującego się dużą plastycznością. Dzięki temu jest odporny na pękanie wskutek wahania temperatur. W okresach letnich upałów, poszycie pozwala uzyskać niższą temperaturę wewnątrz za pomocą klimatyzatora. Materiał zatrzymuje ciepłe powietrze we wnętrzu i jednocześnie nie przepuszcza gorącego powietrza w okresach upałów. To zapewnia wysoki komfort użytkowania osobom przebywającym wewnątrz, np. gościom.
Hale namiotowe stanowią tańszą i mobilną alternatywę dla murowanych budynków. Często są wykorzystywane jako zadaszenia obiektów sportowych, np. małych boisk, kortów tenisowych, lodowisk, itd. Mocna i odpowiednia konstrukcja ścian oraz dachu zapewnia ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Natomiast odpowiedni spad dachu zapobiega gromadzeniu się śniegu, który mógłby obciążać namiot. Można je stosować sezonowo lub przez cały rok, bez obawy o uszkodzenia wskutek działania wilgoci lub mrozu. Mogą swobodnie stać przez 6 miesięcy bez specjalnych pozwoleń budowlanych. W razie potrzeby łatwo można wymienić poszycie lub dobudować kolejny moduł hali.