Dyski SSD – nowa jakość, za którą warto zapłacić. Przy zakupie laptopa lub komputera warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją całego urządzenia. Ogromne znaczenie ma zarówno procesor, karta graficzna, rozdzielczość matrycy, pamięć RAM jak i dysk twardy. W dzisiejszym artykule trochę bliżej przyjrzymy się dyskom twardym. Jakie dyski twarde są obecnie w sprzedaży oraz które są polecane przez ekspertów i dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Dysk twardy – element, którego nie wolno pomijać przy zakupie nowego komputera
Wiele osób pomija dysk twardy przy wybieraniu swojego wymarzonego laptopa lub komputera stacjonarnego. Klienci najczęściej zwracają uwagę na procesor, kartę graficzną czy pamięć RAM, jednak dysk twardy nadal traktowany jest po macoszemu. Niektórzy sądzą, iż dysk twardy ma być jak największy. Okazuje się, że w chwili obecnej ważna jest nie tylko pojemność, ale także wydajność. Rodzaj dysku twardego może przesądzić o późniejszej wydajności urządzenia w sytuacjach ekstremalnych.
Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszymi dyskami twardymi w Polsce były dyski HDD. W chwili obecnej są one bardzo tanie, jednak posiadają całą masę wad. Są one mało wydajne, często ulegają uszkodzeniom oraz pracują stosunkowo głośno. Ich atutem jest jednak stosunkowo niska cena oraz bardzo duża pojemność. Od jakiegoś czasu wielu zapalonych graczy oraz profesjonalistów kupuje jednak inny typ dysków. Chodzi tutaj o dyski SSD.
Dysk SSD – kto powinien go kupić?
Dyski SSD w porównaniu ze starymi dyskami HDD mają całą masę zalet. Szybkie dyski SSD gwarantują, iż cały system operacyjny komputera będzie działał o wiele szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Różnicę można odczuć praktycznie od razu. Eksperci zalecają, aby na dysku SSD przechowywać cały system operacyjny oraz najważniejsze aplikacje. Jednocześnie warto mieć na swoim urządzeniu również tradycyjny dysk HDD o dużej pojemności – na nim można przechowywać pozostałe pliki, takie jak ciężkie zdjęcia czy ulubione gry. Dyski SSD powinni kupić wszyscy, którym zależy na wydajnym działaniu komputera.
Najważniejsze zalety dysków SSD
Dyski SSD wyróżnia cała masa atutów. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że są one w pełni odporne na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Z czego to wynika? Jest to związane z tym, iż dyski SSD składają się wyłącznie z elektroniki. Tradycyjne dyski HDD mają bardzo wiele ruchomych części, co powodowało, że bardzo często ulegały one różnym awariom. Dyski SSD są również urządzeniami, które pracują bardzo cicho. Wynika to z tego, że nie mają one żadnych części mechanicznych. W komputerach używanych przez kilka lat dyski twarde HDD stają się jednymi z najgłośniejszych podzespołów. Jeśli zakupimy urządzenie z dyskiem SSD, ten problem się skończy.
Budowa dysków SSD sprawia również, iż pobierają one bardzo mało energii – wyliczenia wskazują, iż może to być nawet dwadzieścia razy mniej pobieranego prądu w stosunku do tradycyjnych dysków talerzowych. Z takiego faktu będą z pewnością zadowolone osoby używające laptopów – dzięki temu będą mogły dłużej używać urządzenia bez konieczności podłączania go do prądu.
Osoby, które są właścicielami laptopów, docenią w dyskach SSD również to, iż mają one bardzo małą masę. Elektronika dysku jest tak lekka, że laptop będzie naprawdę bardzo lekki. W takim przypadku laptop może ważyć nawet mniej niż 1 kilogram! Oczywiście dla wielu osób najważniejszą cechą dysków SSD i tak będzie fakt, iż są one niezwykle wydajne. Mowa tutaj o niewiarygodnie szybkim czasie dostępu, zapisie danych oraz szybkości odczytu. Parametry wyróżniające dyski SSD w tym zakresie są o wiele lepsze niż w przypadku dysków HDD talerzowych.
Dyski SSD – czy mają wady?
Czy dyski SSD mają w ogóle jakieś wady? Okazuje się, że tak. Ich najważniejszą wadą jest fakt, iż mają one stosunkowo małe pojemności. Typowy dysk SSD ma pojemność 120 bądź 256 GB. Warto w tym miejscu nadmienić, iż wiele popularnych dysków HDD oferuje pojemności na poziomie nawet 2 TB. Dodatkowo, dyski SSD w porównaniu z dyskami HDD są znacznie droższe. Jako magazyn danych w tej chwili wykorzystuje się w dalszym ciągu dyski talerzowe. Technologia dysków SSD jednak cały czas tanieje, dzięki czemu pewnie za kilka lat ceny ulegną znacznemu obniżeniu.
Dużą wadą dysków SSD jest także zmniejszona żywotność dysków twardych. Wynika to z tego, iż najpopularniejsze kości pamięci mogą wytrzymać tylko 10 000 cykli zapisu. Okazuje się jednak, iż ta informacja jest nie do końca aktualna. Najnowsze informacje mówią o tym, iż najpopularniejsze kości dysków SSD mogą wytrzymać nawet 100 razy więcej zapisów niż wcześniej.
Cena to jeden z elementów, który decyduje o tym, iż bardzo wielu klientów rezygnuje z zakupu dysku SSD. Za dysk o pojemności 120 GB trzeba zapłacić minimum 300 złotych. W tej samej cenie można zakupić dysk HDD o pojemności aż 2 TB! Z tego względu przed zakupem dysku SSD warto dokładnie zastanowić się, czy bardziej zależy nam na dużej ilości pamięci na pliki, czy większej wydajności oraz szybkim zapisie i odczycie danych w komputerze.