Co to są badania geotechniczne? Badania geotechniczne cieszą się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą to rozwiązanie i jak duże znaczenie może mieć w praktyce. Co to są badania geotechniczne? W jakim celu się je dokonuje? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Czy badania geotechniczne maja wpływ na pozwolenie na budowę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Badania geotechniczne gruntu – co to jest?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, w jakim celu przeprowadza się badania geotechniczne gruntu. Otóż dzięki nim możliwe jest ustalenie wodno-gruntowych warunków posadowienia dowolnych obiektów budowalnych. W praktyce oznacza to, że będziemy w stanie odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań. Dowiemy się, jaki typ gruntów znajduje się w naszym obszarze. Uzyskamy informacje na temat poziomu wód gruntowych, a także ich wahań. Nie będziemy mieć wątpliwości co do tego, na jakiej głębokości umiejscowione są poszczególne warstwy gruntu. Oprócz tego upewnimy się czy możliwe jest stawienie dowolnego obiektu budowalnego na danym obszarze. Na podstawie tych informacji specjaliści mogą stwierdzić, który z rodzajów fundamentowania będzie najbardziej optymalny, aby budynek był zarówno bezpieczny w użytkowaniu, jak i stabilny. Badania złożowe nie należą z pozoru do zbyt skomplikowanych. Doświadczeni pracownicy wykonują przynajmniej trzy otwory badawcze, których głębokość nie powinna być mniejsza niż 2 metry poniżej poziomu planowanych fundamentów. W praktyce oznacza to, że w przypadku braku piwnicy, średnia głębokość powinna wynieść około 3 metry. W dalszej kolejności pobierane są próbki gruntu i wody. Trafiają one do laboratoryjnych badań, gdzie specjaliści są w stanie wysnuć niezbędne wnioski i podzielić się nimi z nami.
W jakim celu dokonuje się badań geotechnicznych gruntu?
Dzięki temu, że przeprowadzimy badania geotechniczne, otrzymamy opinię geotechniczną. Składa się ona zarówno z części opisowej, gdzie znajdziemy niezbędne wnioski, jak i tej graficznej, która obrazowo przedstawia sytuację. Prawidłowe wnioski mają ogromne znaczenie, bowiem to właśnie one umożliwiają nam odpowiednie zaprojektowanie fundamentów, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Na podstawie badań geotechnicznych możemy określić głębokość fundamentów. Bez problemu dobierzemy właściwą izolację, a także dobierzemy prawidłowy rodzaj fundamentów. Badania geotechniczne odpowiedzą nam także na pytanie czy możliwe jest podpiwniczenie budynku czy też odprowadzenie deszczówki z dachu bezpośrednio do gruntu. Dzięki opinii geotechnicznej projektant może ustalić kategorię geotechniczną. Z pewnością godne uwagi jest poszukiwanie złóż – być może w naszej okolicy znaleźć możemy cenne kopaliny?
Dlaczego warto zdecydować się na badania geotechniczne gruntu?
Geologia górnicza czy badania geotechniczne? W przypadku budowy domu te drugie są zdecydowanie ważniejsze. Otóż okazuje się, że projekt budowlany musi zawierać opinię o geotechnicznych warunkach, zanim rozpoczniemy budowę właściwą. Nie obędzie się także bez dodatkowych wyników badań geologiczno-inżynierskich. W praktyce jednak o konieczności wykonania wcześniej wspomnianych badań decyduje projektant danej konstrukcji. Jednakże w 2012 roku weszło rozporządzenie, które zobowiązuje nas do dołączenia opinii geotechnicznej dla obiektów niezależnie od kategorii geotechnicznych. Co to oznacza ? Powinniśmy założyć, że badanie geotechniczne gruntu muszą być przeprowadzone. Jeśli już otrzymamy opinię geotechniczną, wówczas dołączamy ją do dokumentacji projektowej, która jest niezbędna, gdy chcemy uzyskać pozwolenie. Jeśli na podstawie opinii specjalista podniesie kategorię naszego budynku na wyższą, wówczas konieczna będzie dodatkowa dokumentacja badań podłoża gruntowego.
Czy badania geotechniczne mają wpływ na pozwolenie na budowę?
Badania geotechniczne nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim są one podstawą do tego, aby wybrać optymalne fundamentowanie- musi ono zapewnić bezpieczne użytkowanie z budynku przez długi okres czasu. Są one w sposób szczególny istotne, jeśli interesuje Cię podpiwniczenie budynku. Na ich podstawie możliwe jest wywnioskowanie czy po zakończeniu budowy istnieje prawdopodobieństwo tego, że wewnątrz znajdzie się woda. Badania są w stanie określić poziom wód gruntowych, przy jednoczesnym wskazaniu ich okresowych wahań. Jeśli fundamenty będą miały bezpośredni kontakt z wodą, wówczas możliwe jest dobranie odpowiedniej izolacji, ewentualnie zaleca się wyższe posadowienie konstrukcji. Wpływają one również na zabezpieczenie przed wodą opadową, a dodatkowo ustalają warunku odpowiedniego montażu przydomowego szamba. Warto wspomnieć o tym, że badania geotechniczne wykonane przed zakupem gruntu może ujawnić pewne wady, co umożliwia negocjację ceny.