Kiedy zbliża się wyjazd, podczas którego przynajmniej jedną noc spędzi się poza domem, trzeba znaleźć sobie odpowiedni nocleg. Jak się do tego zabrać? Co brać pod uwagę? Czy w konkretnej cenie można ,można mieć zarówno warunki hotelowe, jak i coś o wiele gorszego? Jak tego uniknąć?
Jak długo poza domem i w jakim celu?
Decyzja o tym, gdzie najlepiej nocować w pierwszej kolejności zależy od celu wyjazdu ( np. nolegi na Sardynii najdziesz tutaj https://wakacjenasardynii.pl/noclegi/ ) i od tego, jak długo będzie on trwał. Kolejna sprawa to to, czy dana osoba sama będzie go opłacać, czy np. w kosztach będzie partycypował zakład pracy. I wreszcie istotne są też preferencje samej osoby zainteresowanej – czy zawsze chce liczyć na wyższy luksus, czy może na bardziej domową atmosferę?
Z jakich opcji może wybierać osoba zainteresowana noclegami?
Na najwyższym szczeblu komfortu stoją hotele. Jednak i na tym szczeblu dochodzi też do pewnego zróżnicowania: hotele oznaczane są gwiazdkami, które już na pierwszy rzut oka mają choć w stopniu ogólnym dawać wyobrażenie o zapewnianym przez dany hotel standardzie. Hotel może dostać od 1 do 5 gwiazdek. Przy czym 1 gwiazdka oznacza podręczne wyposażenie pokoi oraz podstawowe usługi, a 5 gwizdek to stanowczo większe pokoje, bogate ich wyposażenie oraz cały szereg dodatkowych, wręcz luksusowych usług dostępnych na miejscu.
Inne możliwości to pensjonaty, kwatery prywatne, schroniska i hostele.
Każda z tych opcji to inne koszty, ale i różne warunki.
Od czego zacząć poszukiwania noclegu?
Pierwsze, co należy zrobić, to ustalenie, jakich warunków noclegowych się oczekuje oraz jaką kwotę można na to przeznaczyć. Obliczywszy wypadkową tych wartości, można zacząć poszukiwać konkretnego noclegu.
Mając przynajmniej dwie różne opcje do wyboru, tym bardziej uważnie należy przeprowadzić poszukiwania.
Dzisiaj z pomocą w poszukiwaniach przychodzi Internet, a szczególnie: portale noclegowe i podróżnicze oraz ogłoszeniowe, fan page w mediach społecznościowe związane z tą tematyką, blogi podróżnicze oraz znajomi.
Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań?
Przede wszystkim źródła informacji muszą być wiarygodne – najlepiej, jeśli istnieją już jakiś czas i są aktywne w sposób regularny. Najlepiej widać to np. na blogu dołączonym do danego portalu lub po datach wypowiedzi na forum albo na fan page’u. Liczy się też jakość wszystkich przedstawianych w tych miejscach informacji oraz sposób ich przekazywania.
Mając już na uwadze konkretne miejsca noclegowe, warto obejrzeć dokładnie ich witryny i zaznajomić się z całą ofertą. Jeśli jakieś miejsce noclegowe jest stosunkowo nowe, należy być bardziej czujnym. NA stronie www danego hotelu, pensjonatu czy innego miejsca noclegowego powinny się znaleźć takie informacje jak: adres, telefon – także stacjonarny, REGON i NIP firmowy. W ten sposób zmniejsza się ryzyko oszustwa na „pensjonat – widmo”, który istnieje tylko na zdjęciach.
Kolejna sprawa to opinie nt. poszczególnych miejsc noclegowych. Można je znaleźć na fan page’ach, portalach poświęconych opiniom o firmach, przedmiotach i usługach oraz wśród znajomych. Warto jednak porównać opinie z przynajmniej dwóch niezależnych miejsc, pamiętając jednak, że niektórzy umieszczają swoje opinie w różnych miejscach.
Poszukiwanie miejsc noclegowych bywa trudne
Nieco ułatwioną sytuację mają osoby, które po raz kolejny będą nocować w tym samym – sprawdzonym już przez siebie miejscu. Trudniej mają osoby, które od dawna nigdzie nie wyjeżdżały, są więc swego rodzaju nowicjuszami.
Sprawa komplikuje się, jeśli ktoś wyjeżdża dosyć daleko od domu. Jeśli coś okaże się nie tak już na miejscu, może być problem z poszukiwaniem innej opcji. Dlatego, im dalej się jedzie, tym z większą uwagą należy przeglądać zawartość portali noclegowych i ogłoszeniowych.
Wiele osób wyjeżdża tylko raz na jakiś czas – np. przy okazji urlopu letniego. Przez ten rok wiele się może zmienić także w sprawdzonym już miejscu noclegowym. Dlatego poszukiwania należy rozpocząć nie na ostatnią chwilę, ale przynajmniej na kwartał przed wyjazdem. Wiele miejsc noclegowych może też dawać zniżki za odpowiednio wcześnie dokonaną rezerwację i wniesiony zadatek.
Zaufane miejsca poszukiwań
Mając już swoje stałe miejsca poszukiwań noclegów, warto do nich wracać. Zwłaszcza jeśli można tu dopytać o to i owo np. administratorów i kogoś, kto akceptuje zgłoszenia miejsc noclegowych.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto poszukać informacji o danym miejscu noclegowym na innych portalach branżowych.
Samo ogłoszenie na portalu z różnymi ogłoszeniami nie bywa wiarygodnym źródeł informacji – to raptem wskazówka, że dane miejsce noclegowe istnieje i być może warto mu się baczniej przyjrzeć.
Branża noclegowa prężnie się rozwija. Co i rusz powstają nowe miejsca, a inne przestają istnieć. Tylko części udaje się istnieć latami oraz przetrwać trudne chwile i kryzysy. Dlatego, jeśli tylko ktoś planuje wyjazd raz na jakiś czas, obserwacja sytuacji na rynku noclegowym jest jak jak najbardziej wskazana. Pomaga to unikać nieporozumień oraz ryzyka przepłacenia lub otrzymania nie tego, za co się zapłaciło.