Zapotrzebowanie na księgowych rośnie z roku na rok. Niemniej jednak nie każdy może podjąć pracę w dziale finansowym. Wcześniej musimy przejść szkolenie przynajmniej z podstaw księgowości. Następnie zaś warto dalej się uczyć, aby wspinać się na kolejne szczeble kariery. Na jakie kursy księgowe szczególnie warto postawić?
Kurs czy studia?
Na początku zastanówmy się, czy lepiej będzie pójść na kurs księgowy, czy może na studia? W ofercie bardzo wielu uczelni znajdziemy bowiem kierunek ekonomia bądź finanse i rachunkowość. Możemy na nim nauczyć się podstaw księgowości, a także finansów. Jeśli zdecydujemy się na studia magisterskie w tym zakresie, zdobędziemy również wiedzę w kwestiach podatkowych. Niemniej jednak absolwenci studiów mówią jasno – niewiele daje sam tytuł licencjata czy magistra. Aby coś umieć, potrzebna jest praktyka. Co ciekawe, większość absolwentów wybiera się dodatkowo na różnego rodzaju kursy księgowości. Dlaczego? Powodem jest fakt, iż finanse i rachunkowość to bardzo szeroki kierunek. Niewiele jest czasu, który można by było poświęcić na samą księgowość. O ile studenci nauczą się podstaw, o tyle trudno im pracować na samodzielnym stanowisku w dziale księgowości nawet po studiach magisterskich. Do tego potrzebna jest nie tylko praktyka, ale i wiedza specjalistyczna. Taką właśnie zdobywamy na kursach.
Szkolenia stacjonarne czy internetowe?
Obecnie coraz więcej ośrodków szkoleniowych oferuje kursy on line dla księgowych. Dzięki nim możemy zdobywać wiedzę w domowym zaciszu, zamiast tracić czas na dojazdy na zajęcia. Szkolenia księgowe on line cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które nie mogą pozwolić sobie na tradycyjne szkolenia stacjonarne. Należą do nich przede wszystkim samodzielni księgowi, którzy na co dzień mają bardzo dużo pracy, szczególnie w tak zwanych „gorących okresach”. Są to końcówka roku oraz 2-3 dni przed terminami podatkowymi. Niemniej jednak również młode mamy, osoby mieszkające z dala od ośrodków miejskich czy chcący się przebranżowić chętnie szkolą się online. Szkolenia z księgowości on line możemy odbywać na różnych poziomach zaawansowania. Zarówno osoby początkujące, jak i kandydaci na głównych księgowych mogą z nich skorzystać. Warunek jest jeden – musimy przede wszystkim umieć dobrze obsługiwać komputer. Osoby młode nie mają z tym problemu, jednak niektóre osoby starsze już tak. Sama forma przekazywania wiedzy – przez szklany ekran – musi do nas trafiać. Jeśli tak nie jest, internetowe kursy księgowości raczej nie są dla nas.
Szkolenie do pracy
Osoby, które pracują już w dziale księgowym, doskonale wiedzą, jakie kursy powinny podjąć. Zdobyta na nich wiedza powinna przydać im się w codziennej pracy. Często kursy te finansują pracodawcy, niejako narzucając ich tematykę. Problem pojawia się jednak w przypadku osób, które chcą się przebranżowić. Zwykle nie wiedzą one, jakie szkolenia podjąć, aby móc później uzyskać zatrudnienie. Często myślimy, że im wyższy poziom szkolenia wybierzemy, tym dla nas lepiej. Niemniej jednak w księgowości nawet podstaw jest się nauczyć trudno samemu. Jeśli więc od nich nie zaczniemy, zwyczajnie nie możemy pójść dalej. Co za tym idzie, wybierzmy kurs, który da nam podstawy zawodu. Kursy te noszą różnego rodzaju nazwy. Jeden nazywa się „kurs na asystenta księgowości”, inny „kurs podstaw księgowania”. Zawsze zwracajmy uwagę na tematykę kursu, a nie jego nazwę. Może być ona bowiem bardzo myląca, szczególnie dla osób początkujących. Co więcej, sprawdźmy, komu dedykowany jest dany kurs. Ośrodki zwykle piszą, do kogo kierują konkretną ofertę szkoleniową. Po ukończeniu kursu zwykle możemy już podjąć pracę na najniższym stanowisku w dziale księgowości. Jeśli to za mało, zróbmy dodatkowo kurs na młodszego księgowego bądź w zakresie samodzielnego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Kursy dla zaawansowanych
Duży problem z wyborem odpowiedniego kursu dla siebie mają często osoby, które wiele lat pracują w księgowości. Dlaczego? Ponieważ po latach pracy wydaje im się, że osiągnęły już wszystko w zawodzie. Tymczasem okazuje się, że wcale nie daje im to satysfakcji. Wręcz przeciwnie – czują ogromne wypalenie zawodowe. Wynika zaś ono z tego, że doświadczeni chcą czegoś więcej. Mogą więc spróbować swoich sił na przykład w audycie finansowym. W tym celu muszą odbyć szereg szkoleń na biegłego rewidenta. Ci, których interesują podatki, mogą spróbować zrobić kurs na doradcę podatkowego. Oczywiście następnie należy zdać odpowiednie egzaminy, jednak doświadczeni księgowi z pewnością sobie poradzą. Wśród kursów dla zaawansowanych możemy wymienić jeszcze kurs na głównego księgowego. Rzadziej znajdziemy też ofertę kursu na dyrektora finansowego. Są to propozycje dla tych, którzy mają już naprawdę duże doświadczenie i chcą dalej się uczyć. Oczywiście nie zapominajmy o stałym aktualizowaniu swojej wiedzy z zakresu prawa bilansowego oraz podatkowego. Przepisy stale się zmieniają, zatem aby móc na bieżąco rozliczać firmę, musimy nadążać za zmianami. W tym celu powinniśmy przynajmniej raz w roku odbyć odpowiednie szkolenie.