Kute ogrodzenia stanowią piękne wykończenie każdego gmachu, jednak wymagać mogą czasem renowacji. Jak malować ogrodzenia kute?
Czy ogrodzenia kute trzeba malować?
Kute ogrodzenia odznaczają się na tle innych niezwykłą trwałością. Nie da się zaprzeczyć, że brama ze sztachet metalowych jest dużo bardziej wytrzymała niż ogrodzenie z siatki lub zwykły płot. Konkurować może nawet z ogrodzeniem betonowym lub murowanym, nawet jeśli są dodatkowo zbrojone. Zdarza się jednak, że nawet ogrodzenie kucie nie opiera się działaniu nieuchronnie pędzącego czasu lub warunków atmosferycznych.
Zwłaszcza zadaszenie stalowe może się niszczyć. Wystawione jest przecież na najbardziej intensywne działanie niszczycielskich warunków atmosferycznych. Wysokie i niskie temperatury pojawiające się naprzemiennie o różnych porach roku, intensywne opadu deszczu, śniegu i gradu, a także intensywne słońce – to wszystko sprzyja niszczeniu kutych elementów ogrodzeń.
Wszystkie negatywne czynniki środowiskowe mogą przyczyniać się do niszczenia kutych ogrodzeń. Zwłaszcza jeśli elementy takie jak bramy i furtki metalowe wykonane zostały z niskiej jakości stali lub jeśli zapomnieliśmy odpowiednio je zaimpregnować.
Najczęstszym czynnikiem przyczyniającym się do nadmiernego niszczenia kutych ogrodzeń jest rdza. Zadaszenie stalowe również może zostać dotknięte tym problemem i zacząć rdzewieć. Czy takie stalowe elementy należy jednak od razu spisać na straty? Otóż niekoniecznie. Okazuje się, że można poddać je renowacji. Jednym z najlepszych sposobów na to jest malowanie ogrodzeń kutych.
Jak przygotować ogrodzenie kute do malowania?
Zanim przystąpimy do odnawiania ogrodzenia przez malowanie należy powierzchnię odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od przyczyny, z jakiej mamy zamiar ogrodzenie pomalować.
Jeśli ogrodzenie pokryła gruba warstwa nieestetycznej rdzy, trzeba ją będzie starannie usunąć. Brama ze sztachet metalowych, która pokryła się rdzą, jeśli zostanie pomalowana bez usunięcia szkodnika co prawda powróci do właściwego wyglądu, ale niestety nie na długo. Rdza szybko przedrze się przez każdą, najlepszą nawet farbę i znów oszpeci nasze piękne ogrodzenie. Dlatego zarówno ogrodzenia, jak i bramy i furtki metalowe, które pokryły się rdzą, trzeba dokładnie zeszlifować. Nie powinien zostać nawet najmniejszy rdzawy ślad na ich powierzchni. Dopiero wtedy możemy przystąpić do malowania.
Inaczej sytuacja wygląda gdy ogrodzenie nie zostało zniszczone przez rdzę, tylko po prostu chcemy je odnowić, by znów wyglądało jak świeżo postawione. W takim wypadku szlifowanie raczej nie będzie potrzebne. Nie możemy jednak nawet w tym wypadku zaniechać odpowiednich przygotowań. Jeśli ogrodzenie jest zniszczone, to prawdopodobnie znajduje się na nim wiele zabrudzeń. Wszelkie elementy ogrodzenia oraz bramy i furtki metalowe trzeba więc starannie wyczyścić, a następnie odtłuścić. Tylko wówczas farba trwale zwiąże się z ogrodzeniem gwarantując estetyczny wygląd na lata.
Dodatkowo zwrócić musimy uwagę na to, czy ogrodzenie już wcześniej było malowane. Jeśli tak, należy zetrzeć poprzednie warstwy farby. Robimy to papierem ściernym, najlepszy będzie taki o niewielkiej gradacji. Po wszystkich tych zabiegach ogrodzenie trzeba jeszcze dokładnie osuszyć.
Jaką farbę wybrać?
Bardzo istotną kwestią jest to jaką farbę wybrać do malowania kutych ogrodzeń. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, by była to farba o właściwościach antykorozyjnych. Tylko taka farba uchroni nasze ogrodzenie przed ponowną lub pierwszą inwazją nieestetycznej rdzy.
Kolejną istotną jest kolor farby. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale i o aspekt praktyczny. Współcześnie kupić możemy farby akrylowe do malowania ogrodzeń, dzięki czemu paleta dostępnych barw jest naprawdę szeroka. Dodatkowo dostępne kolory możemy wymieszać, tak aby powstał nasz wymarzony, idealnie pasujący do projektu, na który jesteśmy zdecydowani. Ważne jest jednak, by farby były powszechnie dostępne i posiadały kod pozwalający na ich odtworzenie. Wówczas kiedy w przyszłości trzeba będzie odnowić tylko część ogrodzenia, unikniemy przykrych niespodzianek w formie koloru odcinającego się od reszty.
Jak malować ogrodzenie kute?
Kiedy mamy już przygotowaną powierzchnię oraz wybraną farbę, możemy przystąpić do samej czynności malowania. Jednak i tutaj czeka nas wybór. Otóż malować ogrodzenie możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest malowanie ręczne, przy pomocy pędzla. Drugim – pistolet natryskowy.
Wszystko zależy od tego jak duża jest powierzchnia, którą będziemy malować. Bramy i furtki metalowe bez problemu pomalujemy za pomocą pędzla i nie zajmie to dużo czasu. Jednak jeśli mamy pomalować całe ogrodzenie, niejednokrotnie uzupełnione jeszcze o zadaszenie stalowe, pistolet natryskowy będzie lepszym wyborem. Można go kupić lub wypożyczyć, w zależności od tego, jak często zamierzamy go używać.
Malować ogrodzenie należy w dzień suchy, ale niezbyt słoneczny. Silne słońce może powodować zasychanie farby na pędzlu, utrudniając nam pracę. Podobnie dziać się może w dni wietrzne. Takie dodatkowo utrudniać będą pracę z pistoletem natryskowym.