W Polsce nawet kilkadziesiąt osób mieszka w domach zaliczanych do budownictwa wielorodzinnego. Są to bloki, segmenty lub domy „bliźniaki”, które przeważnie stawiane są przez duże firmy deweloperskie. Deweloper jest w stanie zapewnić możliwość zrealizowania relatywnie dużych inwestycji, przez co zakup mieszkania w tego typu budynkach na rynku pierwotnym jest możliwe jedynie poprzez firmę deweloperską.
W latach dziewięćdziesiątych branża budowlana w Polsce zaczęła przeżywać bardzo szybki rozwój. Miało to związek z faktem, że zarówno cała gospodarka, jak i sektor finansowy, który finansuje poszczególne inwestycje, zaczął się mocno rozwijać. Umożliwiło to deweloperom zbudowanie potężnego rynku nieruchomościowego, na którym aktualnie funkcjonują tysiące podmiotów. Chcąc kupić nowe mieszkanie na rynku pierwotnym, właściwie w każdym większym mieście w Polsce znajdzie się szereg firm deweloperskich, które będą w stanie zaprezentować swoją ofertę. W mniejszych miastach także nie trudno o znalezienie inwestycji deweloperskich, przez co rynek nowych mieszkań jest w Polsce bardzo szeroki. Kupując jednak mieszkanie od dewelopera, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, które trzeba dobrze przemyśleć, aby uniknąć ewentualnych problemów i przeprowadzić całą inwestycję pomyślnie. Wybierając dewelopera, warto zwrócić uwagę zarówno na parametry konkretnej inwestycji, której ma dotyczyć ewentualna transakcja, ale także konkretnej firmy, która zajmuje się realizacją samej inwestycji.
Jak wybrać rzetelnego dewelopera?
Jako że rynek mieszkaniowy w Polsce jest bardzo duży, znalazło na nim swoje miejsce wiele firm. Jak w każdej branży są to firmy mniej lub bardziej rzetelne, a rola klienta jest wybranie takiej firmy, który jest w stanie zapewnić mu optymalną jakość usługi za daną cenę. Rynek nieruchomości jest dość specyficzny, ze względu na to, że większość inwestycji jest bardzo kapitałochłonna i rozłożona w dość długim czasie. Często zdarza się, że klienci kupują przysłowiową dziurę w ziemi, w której deweloperzy później stawiają swoje nieruchomości. Jest to powszechna praktyka, która jednak powinna być realizowana z ostrożnością. Znajdując odpowiedniego dewelopera i kupując od niego nieruchomość, która dopiero ma zostać wybudowana lub jest w trakcie budowy, bardzo istotne jest, aby zdecydować się na usługę uznanej i rzetelnej firmy, która daje rękojmie tego, że cała inwestycja zostanie przeprowadzona zgodnie z warunkami umowy. W przypadku firm deweloperskich najlepiej jest sprawdzić całe portfolio danej firmy i przyjrzeć się z bliska funkcjonowaniu firmy i nowopowstających inwestycji z ostatnich kilku lat. Jest to istotne, gdyż niedopatrzenie co do rzetelności danej firmy może sprawić, że klient nie otrzyma produktu zgodnego z podpisaną umową, co może ponieść za sobą wysokie straty finansowe. Jest to uciążliwe zwłaszcza wtedy, gdy zakup finansowany jest na kredyt.
Korzystając z usług rzetelnego dewelopera, który przeprowadził już wiele inwestycji, które zakończyły się powodzeniem, nie ma obawy, że coś może pójść nie tak, a nawet wtedy deweloper i tak będzie musiał wywiązać się z warunków umowy, jeśli chce dbać o swoją reputację. Przed zakupem warto wcześniej zasięgnąć opinii innych klientów danego dewelopera, którzy nabyli od niego nieruchomości zlokalizowane w innych, już zrealizowanych inwestycjach.
Jak sprawdzić rzetelność dewelopera?
W przypadku dużych inwestycji, takich jak budowa nieruchomości wartych często po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset milionów złotych, najważniejsza u dewelopera jest płynność finansowa. Dlatego też, przed zakupem mieszkania w budynku, który dopiero jest budowany lub budowa jeszcze nie została rozpoczęta, należy sprawdzić, czy dany deweloper podpisując umowę sprzedaży, ma zabezpieczone odpowiednie środki na zrealizowanie inwestycji. Najważniejsze jest sprawdzenie ogólnej kondycji finansowej firmy. Wystarczy do tego przyjrzenie się całości prowadzonej działalności poprzez sprawdzenie, czy firma prowadzi także inne budowy. Jeśli prace na nich przebiegają bez zakłóceń, a inni klienci otrzymują na czas klucze do zakupionych przez siebie nieruchomości, nie ma obawy o to, że deweloper może nagle okazać się niewypłacalny. Warto też zwrócić uwagę na to, czy firmy podwykonawcze nie skarżą się na terminowość regulowania zobowiązań przez firmę deweloperską. Informacje o ewentualnych zaległościach, wierzycielach lub zaległościach wobec podmiotów skarbu państwa można często uzyskać przez Internet za pośrednictwem odpowiednich serwisów. Sprawę dodatkowo ułatwia fakt, że większość firm deweloperskich w kontekście formy prawnej działa jako spółki publiczne, co nakazuje jawne prowadzenie swoich finansów. W przypadku wykrycia jakichkolwiek opóźnień w płatnościach albo dużych poślizgów z oddawaniem sprzedanych wcześniej mieszkań do użytku lepiej od razu poszukać innego dewelopera, który będzie bardziej transparentny.