Zawód trenera personalnego to – wbrew pozorom – dość intratne zajęcie, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność, w szczególności w większych miastach. Warto z bliska poznać tę profesję.
Czym zajmuje się trener personalny?
Najprościej mówiąc, trener personalny to ktoś, kto zajmuje się układaniem zestawu ćwiczeń indywidualnie pod klientów oraz uczy prawidłowego ich wykonywania. Przede wszystkim ma motywować swoich klientów oraz czuwać nad ich wynikami i postępami. Współpraca z taką osobą znacząco skraca czas, który jest potrzebny do uzyskania określonych celów związanych z własną sylwetką i ciałem.
Trener personalny nie wymaga raczej żadnych dodatkowych uprawnień państwowych, kursów czy spełnienia dodatkowych kryteriów. Zawodu tego jednak nie regulują żadne ustawy ani prawa w Polsce.
eTrener personalny, czyli mobilność XXI wieku
Z całą pewnością warto – kwestii trenera personalnego – wspomnieć również o mobilnym trenerze, który ma szczególne znaczenie w XXI wieku. W tym wypadku bardzo ważne są portale oraz aplikacje mobilne, które pozwalają na połączenie się zdalnie z osobistym trenerem. W ten sposób może on pomagać nam w realizacji treningów i motywować na odległość, a także pełnić nadzór nad treningami. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z bezpośredniego kontaktu z trenerem. Nic bowiem nie zastąpi osobistej relacji.
Zadania trenera osobistego
Trener personalny ma kilka zadań, do których należy zapisać między innymi:
- układanie specjalnych zestawów ćwiczeń, tak aby klient nie wpadł w monotonię;
- pomoc dla klientów;
- odpowiedni dobór ćwiczeń, kolejności ich wykonywania, liczby serii, powtórzeń czy obciążenia;
- opieka nad poprawnością i skutecznością wykonywanych ćwiczeń i eliminowanie ewentualnych błędów;
- motywowanie klientów oraz przekonywanie ich, że ćwiczenia to świetna alternatywa do spędzania wolnego czasu;
- dostosowywanie planów treningowych zarówno do potrzeb, jak i możliwości klientów.
Trener personalny ma być pewnego rodzaju podporą dla klienta. Kimś, kto da nadzieję na poprawę, a jednocześnie wesprze w zmianie swojego życia.
Dlaczego warto mieć osobistego trenera personalnego?
Trener personalny to przede wszystkim szansa na zmianę oraz poprawę własnej kondycji fizycznej. Pomoc doświadczonej osoby umożliwi nam rozpocząć ćwiczenia oraz uchroni od często popełnianych błędów. Wspomniany trener przypilnuje, aby ćwiczenia były wykonywane sumiennie oraz poprawnie technicznie. Dzięki temu, efekty będą widoczne po krótkim czasie, a my nie będziemy martwić się o wszelkie urazy, przeciążenie czy problemy związane z nieprawidłową aktywnością.
Oprócz tego, trener personalny pomoże nam zmienić cały styl życia – doradzi, jak poprawić własne nawyki żywieniowe, tak aby zrzucić nadprogramowe kilogramy oraz poprawić swoją sylwetkę. Dla wielu własny trener to również świetna motywacja do samodzielnych treningów między spotkaniami.
Jak wybrać własnego trenera personalnego?
Decydując się na usługi trenera personalnego, warto pamiętać, aby wybrać odpowiednią osobę. Przy poszukiwaniu wykwalifikowanej persony, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dzięki nim, nie zawiedziemy się na swoim trenerze w późniejszym czasie.
Po pierwsze, należy w pierwszej kolejności rozważyć propozycję trenerów, którzy są polecani przez innych, na przykład naszych znajomych oraz kogoś z rodziny. Istotne są opinie w Internecie, ale te jednak są mniej wiarygodne w stosunku do komentarzy osób, które znamy osobiście. Drugim, równie ważnym aspektem, jest lokalizacja i obszar, na terenie którego działa trener. Jeśli będziemy zmuszeni do długich i dalekich podróży, nasz zapał szybko zastąpi zniechęcenie, dlatego warto wybrać klub, który jest położony możliwie jak najbliżej naszego domu.
Oprócz tego, warto także wcześniej zastanowić się nad tym, jaki nasz trener personalny ma być. Surowy i wymagający? A może nieco bardziej pobłażliwy, który od czasu do czasu przymknie oko na nasze wybryki i obróci wszystko w żart? Wybór na takiej podstawie pozwoli nam lepiej dogadać się z późniejszym trenerem. Często o kompetencjach trenera mogą świadczyć odpowiednie studia czy kwalifikacje, ale najważniejsza jest oczywiście odpowiednia wiedza. Można oczywiście ją zweryfikować na przykład w trakcie wspólnych wyborów albo za sprawą śledzenia jego wpisów w Internecie – na stronie albo fan page’u.
Dobry trener personalny – czym się wyróżnia?
Trenera personalnego, który pracuje dla powołania, a nie dla przykrych obowiązków, można poznać po kilku cechach. Przede wszystkim taka osoba wyróżnia się wyczuciem – doskonale wie, kiedy klient potrzebuje motywacji, a kiedy należy mu odpuścić. Ponadto, trener ma charyzmę oraz pozytywną energię, którymi zaraża swoich podopiecznych. Musi być pewnego rodzaju duszą towarzystwa, by klienci nie tracili przy nim chęci oraz motywacji do ćwiczeń.
Ponadto, istotna jest również wiedza na temat wykonywanych ćwiczeń i dostosowywania planów treningowych do klientów. Nie tylko teoretyczną, ale w głównej mierze praktyczną, którą wykorzystuje w codziennej pracy z podopiecznymi.