Ocieplanie pianką pur – jak to wygląda? Od kilku lat coraz więcej uwagi poświęca się izolacji z pianki PUR. PUR to materiał złożony z poliuretanu, który w połączeniu z dwutlenkiem węgla zaczyna się pienić, doskonale wypełniając przestrzeń. Co ważne, ten rodzaj izolacji minimalizuje mostki termiczne.
Co to jest pianka poliuretanowa?
Pianka PUR lub pianka poliuretanowa jest obecnie uważana za jeden z najskuteczniejszych materiałów uszczelniających i izolacyjnych. Stosowany jest w technologii natryskowej i dobrze sprawdza się przy ocieplaniu całego budynku, zaczynając od fundamentu, a kończąc na dachu. Warto podkreślić, że izolacja pianką PUR https://ocieplanie-dachow.com.pl/ zajmuje znacznie mniej czasu niż tradycyjna izolacja z wełny lub styropianu. Oczywiście taka procedura wymaga sprzętu i specjalistycznej wiedzy, ale na rynku nie brakuje doświadczonych firm izolacyjnych PUR. Izolacja natryskowa pianką poliuretanową została wprowadzona na rynek w drugiej połowie XX wieku, choć technologia ta stała się popularna dopiero niedawno. Pianka ta nawet kilkakrotnie zwiększa swoją objętość, gwarantując w ten sposób doskonałe wypełnienie wszystkich przestrzeni.
Rodzaje pianek PUR
Rodzaj pianki poliuretanowej należy dostosować do warunków budynku i własnych potrzeb. Do izolacji natryskowej stosowane są następujące materiały:
- Pianka otwartokomórkowa – Szczególnie polecana do ocieplania pianką wnętrz budynków https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ (dachy, ściany). Istnieje wiele różnych produktów tego typu, które w różny sposób reagują na ognioodporność lub przepuszczalność pary wodnej. Ten materiał byłby dobrym rozwiązaniem do zastosowania w miejscach podobnych do tradycyjnej wełny.
- Pianka zamkniętokomórkowa – Stosowana do izolacji ścian zewnętrznych, dachów, podłóg, fundamentów.
Pianki poliuretanowe dzielą się również na pianki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pierwszy z nich jest używany na zewnątrz. Ze względu na swoje właściwości wymagają wilgoci z powietrza, dzięki czemu szybciej się utwardzają. Produkty dwuskładnikowe utwardzają się w wyniku reakcji chemicznej. Sprawdzą się doskonale, szczególnie w trudno dostępnych miejscach o niskiej wilgotności.
Właściwości pianek PUR
Izolacja pianką PUR to wieloletnia inwestycja i gwarancja trwałości. Co więcej, ta izolacja jest bardzo nieprzepuszczalna, a jednocześnie bardzo oddychająca. Jest to technologia ocieplania budynków całkowicie bezpieczna dla środowiska i zdrowia ludzi. Pianka poliuretanowa posiada doskonałe parametry techniczne. Może pracować w ekstremalnie niskich (-200 stopniach) i ekstremalnie wysokich (135 stopniach) temperaturach. Ponadto jest odporny na grzyby i pleśń. Izolacja pianką PUR jest równie skuteczna na powierzchniach pionowych i poziomych. Materiał ten ma porowatą strukturę i dlatego może przywierać do różnych powierzchni. Izolacja z pianki PUR długo zachowuje swoje właściwości. Co ważne, pianka nie kruszy się, nie utlenia i jest wodoodporna. Podobnie jak styropian jest samogasnącym materiałem palnym. Należy jednak pamiętać, że tego typu izolację należy chronić przed działaniem promieni słonecznych, gdyż nie jest ona bardzo odporna na długotrwałe narażenie na promieniowanie UV. Powierzchnie narażone na promieniowanie można zabezpieczyć farbą silikonową lub akrylową.
Jak wygląda izolacja z pianki PUR?
-
- Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być suchy, stabilny i czysty. Z powierzchni należy usunąć kurz, tłuszcz i olej. Pianka PUR może być aplikowana na płyty MFP, OSB, szalunki, paroizolacje czy membrany paroprzepuszczalne. Jeżeli produkt ma być nakładany na folię, należy wcześniej skleić spoiny, aby zachować ciągłość powierzchni, na którą nakładana jest warstwa izolacyjna. Co ważne, złącze musi być szczelnie uszczelnione.
- Stosując piankę należy pamiętać o pozbyciu się mostka termicznego przy łączeniu pianki z ociepleniem ściany zewnętrznej, dzięki czemu ocieplenie poddasza będzie skuteczne. Jeżeli izolacja ścian zewnętrznych została już wykonana, można od razu wypełnić przestrzeń dachową pianką PUR. W przeciwnym razie szczelinę za ścianą należy zakryć styropianem 30mm i pianką montażową Classic.
- W kolejnym etapie łączniki profilowe należy zamontować do drewnianej konstrukcji dachu.
- Wokół okna dachowego należy wykonać rękaw, np. za pomocą płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki temu straty ciepła są ograniczone do minimum.
- Teraz możesz spryskać piankę i dobrze przewietrzyć pomieszczenie.
- Na koniec montowane są profile, folie paroizolacyjne i płyty K-G. Folia aluminiowa jest niezbędna do wyposażenia łazienki lub pralni na poddaszu o dużej wilgotności.
- Ostatnim etapem jest weryfikacja poprawności wykonania izolacji. Można to zrobić za pomocą kamery termowizyjnej.