Szkolenia BHP – na czym polegają? Niezależnie od tego, jakie stanowisko chcielibyśmy objąć, przygotowanie nas do wykonywanych obowiązków służbowych ma ogromne znaczenie. Mowa nie tylko o zapoznaniu się z zadaniami, jakie będą wykonywane, ale również uzyskanie podstawowych informacji w zakresie bezpieczeństwa.
Na czym polega szkolenie BHP? Dla kogo przeznaczone są wstępne szkolenia BHP? Czym jest szkolenie okresowe BHP? Kiedy nie musimy decydować się na kurs BHP? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Na czym polega szkolenie BHP?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w zakresie szkolenia BHP, w pierwszej kolejności zajmiemy się tym, na czym ono tak właściwie polega. Otóż głównym celem takiego kursu jest to, aby zapoznać każdą osobę z zasadami bezpieczeństwa, jak również z higieną pracy. Ma zarówno charakter ogólny, jak i stricte stanowiskowy. Podczas tego typu zajęć aktualny bądź przyszły pracownik uzyska informacje w zakresie tego, na jakie czynniki ryzyka musi zwrócić uwagę w sposób szczególny podczas wykonywania absolutnie podstawowych obowiązków służbowych. Dodatkowo dowie się, jakie niebezpieczeństwa występują na terenie całego zakładu- w ten sposób możliwe jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadku. Szkolenia BHP to również wiedza w zakresie tego, jak unikać niebezpiecznych incydentów lub w jaki sposób im przeciwdziałać. Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy podzielą się z nami wskazówkami dotyczącymi postępowania w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś niepożądanego zdarzenia, czego doskonałym przykładem jest pożar i wypadek. Założeniem szkolenia BHP jest bowiem to, by pracownik zdawał sobie sprawę z tego, w jaki sposób funkcjonować w firmie, jednocześnie robić to w sposób maksymalnie bezpieczny.
Dla kogo przeznaczone są wstępne szkolenia BHP?
Nowy pracownik musi zmierzyć się ze wstępnym szkoleniem BHP. Jest ono dedykowane dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nową firmą na wybranym stanowisku. Szkolenie wykonywane jest w zakładzie danego pracodawcy. Jeśli firma ulegnie zmianie, wówczas niezbędne jest powtórzenie kursu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że szkolenie BHP składa się z sekcji. Ogólny instruktaż powinien odbyć się na początku zatrudnienia, natomiast instruktaż stanowiskowy- w zależności od potrzeb trwa nawet kilka dni. Co ciekawe, instruktaż stanowiskowy musi być również powtórzony, jeśli pracownik przenoszony jest na inne stanowisko w tej samej firmie. Może on zostać udzielony zarówno przez właściciela, jak również przez przełożonego, który posiada ważne szkolenie okresowe dla osób, które kierują pracownikami. Jeśli chodzi o ważność wstępnego BHP, to wynosi ona rok od momentu zatrudnienia. Jedynym wyjątkiem są osoby, które pełnią funkcje kierownicze – wówczas pierwsze szkolenie okresowe odbywa się po sześciu miesiącach od zatrudnienia.
Czym jest szkolenie okresowe BHP?
Wiemy już, czym są szkolenia BHP wstępne. Warto teraz dowiedzieć się nieco więcej na temat tych okresowych. Otóż pierwsze z nich należy odbyć po roku od dniu, w którym rozpoczęliśmy pracę. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, wyjątkiem są stanowiska kierownicze, które wykonywane są co pół roku. Z jaką częstotliwością powinny być wykonywane zadania? Otóż jest to zależne od tego, jaki jest rodzaj stanowiska. Przykładowo pracownicy administracyjni i biurowi są zmuszeni do powtarzania takiego szkolenia raz na sześć lat. Jeśli chodzi o pracowników inżynieryjno-technicznych- okres ten skraca się do 5 lat. Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku kadry robotniczej- na szkolenia BHP muszą stawiać się raz na 3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wykonywane czynności są szczególnie niebezpieczne, wówczas niezbędne jest wykonywanie szkoleń każdego roku. Jak zatem widać, okres ten znacząco może się różnić w zależności od tego, jaki jest poziom ryzyka na danym stanowisku.
Kiedy nie musimy decydować się na kurs BHP?
Na dzień dzisiejszy przepisy w zakresie BHP nie są tak zaostrzone, jak miało to miejsce jeszcze przed 2019 rokiem. Głównym obowiązkiem pracodawcy jest bowiem przekazanie wiedzy z zakresu BHP, zanim pracownik rozpocznie wykonywać czynności służbowe. Istotne jest również aktualizowanie informacji w okresowy sposób. Nie zmienia to jednak faktu, że na dzień dzisiejszy zapis dotyczy jedynie tych stanowisk, na których występuje wiele czynników ryzyka. Doszło do liberalizacji ustawy, w konsekwencji nakaz ten nie obowiązuje już dla pracowników biurowych i administracyjnych, co jest jak najbardziej mądrym posunięciem.
Szkolenia BHP nie są obowiązkowe, jeśli podpisaliśmy umowę z nowym pracodawcą, przeszliśmy okres próbny i dostaliśmy zatrudnienie przykładowo na stałe lub zostaliśmy nagrodzeni awansem. Jeśli chodzi o drugi przypadek, to zwolnienie z kursu jest możliwe, jeśli zakres obowiązków zostaje bardzo podobny, natomiast przypisywane zadania nie zmieniają się na bardziej ryzykowne.